x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Fiat Seicento - typowe usterki, poradnik kupującego

11.01.2013, 18:16 przez konrad

Fiat Seicento to jedno z najpopularniejszych aut, jakie można zobaczyć na polskich ulicach. Miniaturowe auto często pełni rolę jedynego samochodu w gospodarstwie domowym, choć tak naprawdę do pełnienia roli auta rodzinnego w zupełności się nie nadaje.

Samochód bowiem zapewnia w miarę wygodną jazdę jedynie osobom siedzącym z przodu. Z tyłu jest ciasno, dostęp na tylną kanapę wymaga zastosowania pewnych akrobacji, do tego samochodzik ma miniaturowy bagażnik. Samochodem trzeba także bardzo ostrożnie jeździć zwłaszcza jesienią i zimą – wpadnięcie malutkiego kółeczka w potężną dziurę w jezdni może spowodować poważne uszkodzenie zawieszenia. Do zalet można zaliczyć łatwość w manewrowaniu i parkowaniu oraz niskie koszty utrzymania. Samochodzik jednak jest niestety kłopotliwy i powoduje wiele problemów. Na szczęście części zamienne są tanie i niemalże każdy mechanik jest w stanie Seicento naprawić.

Fiat Seicento produkowany był w latach 1998 – 2005 (potem zastąpił go nieznacznie zmodernizowany Fiat 600, produkowany do 2010 roku). W 2000 roku przeprowadzono modernizację, w czasie której zmieniono kształt przedniego zderzaka, obicia tapicerskie, zastosowano nowe zagłówki oraz wyposażono każdą wersję auta w… zegarek.

Samochód produkowany był w jednej wersji nadwozia: jako trzydrzwiowy hatchback. Seicento mogło być wyposażone w jeden z dwóch silników benzynowych: 0.9l (39KM) oraz 1.1l (54KM). Silniki są teoretycznie oszczędne, ale przy jeździe na krótkich trasach potrafią zaskoczyć średnim spalaniem rzędu… 12 litrów na sto kilometrów. Autko standardowo wyposażane było w manualną, pięciobiegową skrzynię biegów i przedni napęd.

Warto pamiętać także o tym, że miniaturowy samochodzik nie zapewni bezpieczeństwa w razie wypadku. W testach bezpieczeństwa NCAP auto otrzymało zaledwie jedną gwiazdkę na pięć możliwych.

Jakich wad możemy spodziewać się po tym sympatycznym mikrusie? Zacznijmy od silników. Tutaj największą wadą są wycieki oleju. Miejsca do sprawdzenia to pokrywa zaworów, miska olejowa i uszczelniacze wału korbowego. Można spodziewać się (zwłaszcza w jednostce 1.1) szybkiego zużywania uszczelki pod głowicą. Najkosztowniejszą awarią, która występuje w  silnikach stosowanych w Seicento  jest uszkodzenie sterownika wtrysku (kosztuje on ok. 1200zł).

Typowe usterki we Fiacie Seicento to przede wszystkim problemy z elektrycznym osprzętem silnika.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Fiat największym producentem w Polsce
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Fiat Grande Punto - typowe usterki, poradnik kupującego
2 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.