x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Mercedes CL 65 AMG - zauroczenie przeobraziło się w zachwyt

02.06.2012, 15:51 przez Bogusław Korzeniowski

Mercedesa CL uważam za stylistyczny majstersztyk. Idealne proporcje samochodu Coupe, nienaganna linia wykończenia oraz wielkość samochodu sprawiają, że jest to – według mnie – najładniejszy Mercedes. Jednak wersja AMG, którą otrzymałem w Niemczech miała jeszcze kilka cech, dzięki którym zauroczenie przeobraziło się w zachwyt.

Zacznijmy jednak od początku.Karoseria klasy CL...

 Samochody Coupe muszą mieć odpowiednią wielkość. Długa maska, ogromny tył, oraz niska karoseria i związana z tym pozycja kierowcy sprawiają, że aby zapewnić komfortowe miejsce wewnątrz, rozstaw osi musi być odpowiednio duży. Jest to szczególnie ważne, gdy model nie jest samochodem 2+2, gdzie na tylnym fotelu mogą podróżować jedynie dzieci lub pies jamnik. Mercedes CL jest tego idealnym przykładem. Ponieważ w założeniu model CL ma być odpowiednikiem klasy S, ale w wersji coupe, jakiekolwiek odstępstwa od pojęcia luksusu są niedopuszczalne.

Stąd też do zaprojektowania samochodu wykorzystano płytę podłogową Klasy S, a karoserię przystosowano do stylizacji coupe. Sprawiło to, że ma on tę samą długość i szerokość jak klasa S (odpowiednio 509,5 cm i 187 cm), ale jest o 6 cm niższy (ma 142 cm wysokości). Majstersztykiem, o którym wspomniałem, jest styl karoserii. Mimo ogromnej długości samochód ma stylistyczną lekkość, jakiej pozazdrościć mu może wielu konkurentów. Idealnie zaokrąglone linie, nachylenie słupków, brak przerw w jednorodnym zarysie nadwozia, delikatne wybrzuszenia na błotnikach i charakterystyczne linie poprowadzone przez cały bok karoserii (załamują one światło, co podkreśla stabilność, a jednocześnie lekkość konstrukcji), są dla znawcy formy stylizacji perfekcją, jaką dla znawców sztuki są obrazy włoskiego mistrza detali i gry światła Caravaggio.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
CLS 63 AMG - nowy wymiar osiągów
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.