x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Sprzedaż/kupno motocykla krok po kroku

15.01.2013, 17:13 przez marta

Jak przeprowadzić transakcję kupna bądź sprzedaży motocykla tak, by była ona bezpieczna, a wszystkie prawne formalności zostały zachowane – wyjaśniamy krok po kroku. A do pobrania – gotowy wzór umowy kupna sprzedaży motocykla.

Najlepiej sporządzić pisemną wersję umowy sprzedaży motocykla, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Umowa ta powinna zawierać kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim jest to data i miejsce jej zawarcia oraz określenie przedmiotu sprzedaży jego cena. Prócz tego, umowa musi zawierać dane osobowe każdej ze stron (imię i nazwisko, adres zameldowania, NIP, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości) oraz podpisy stron. Jeśli sprzedających jest więcej niż jedna osoba (jeśli samochód ma współwłaścicieli), wszyscy oni muszą widnieć na umowie. Podobnie, jeśli kupuje więcej niż jedna osoba.

Pobierz gotowy wzór: Umowa sprzedaży/kupna motocykla 

A jakie konsekwencje niesie za sobą zawarcie takiej umowy? Podpisanie jej oznacza, że sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, zrzeka się do niej roszczeń oraz wydaje ją kupującemu. Kupujący ma obowiązek zapłacić za rzecz, odebrać ją w określonym czasie, a odbiór pokwitować.

Od widniejącej na umowie daty podpisania zależne są terminy, w których załatwić trzeba procedury rejestracji w Wydziale Komunikacji, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Nabywca ma 30 dni od daty podpisania umowy na zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Jeśli pojazd został zakupiony w Polsce, do urzędu należy złożyć następujące  dokumenty: dowód własności pojazdu (czyli umowa kupna-sprzedaży, podbita w US), dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzją o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, kartę pojazdu (jeśli została wydana), polisę OC, dowód osobisty właściciela, a także tablice rejestracyjne. Tutaj można pobrać wzór wniosku potrzebnego do zarejestrowania motocykla.

W Urzędzie Skarbowym, jeśli pojazd nabywa jedna osoba, składa się formularz PCC-3. Jeśli natomiast są to dwie lub więcej osób (jako współwłaściciele), prócz tego formularza należy złożyć także formularz PCC-3A. Zawiera on informację o pozostałych uczestnikach transakcji, którzy występują w umowie.

W gestii nabywcy pojazdu jest decyzja o pozostawieniu ubezpieczenia OC u dotychczasowego ubezpieczyciela (u którego ubezpieczył samochód sprzedający) bądź zmiana towarzystwa.

Pobierz gotowe wzory:

Umowa sprzedaży/kupna motocykla 

Umowa sprzedaży motocykla (współwłasność) (jeśli sprzedawany motocykl ma więcej niż jednego właściciela)

Wniosek o rejestrację motocykla  (formularz potrzebny, jeśli chcesz zarejestrować, także czasowo, oraz wyrejestrować motocykl)

Wypowiedzenie umowy OC  (przyda się, jeśli nie chcesz, by umowa OC automatycznie przedłużyła się na okres ubezpieczenia, jeśli masz ubezpieczenie OC w dwóch lub więcej towarzystwach ubezpieczeniowych lub nabyłeś motocykl z ubezpieczeniem)

Umowa przeniesienia ubezpieczenia AC na nabywcę pojazdu

Podobne artykuły

Porady
Sprzedaż motocykla a ubezpieczenie OC
1 komentarz
Porady
Sprzedaż/kupno samochodu krok po kroku
1 komentarz

Dodaj komentarz

Komentarze

Szymon Owedyk

Dzięki za przydatny artykuł. I mi udało się przygotować różne umowy kupna-sprzedaży o tutaj https://jaksierozwijac.pl/bezpieczne-zakupy-umowa-kupna-sprzedazy-online/ Zapraszam :)

30 lipca 2019 08:17:19 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
zawisz

Witam. Pytanie. Jak kupic motocykl na siebie i zarejestrować przebywając za granica? Nie posiadam nowego dowodu osobistego , mam stary jeszcze ksiazeczka. Czy paszport jest wystarczający? Co z rejestracja?

12 listopada 2015 21:20:17 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.