x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen C5 - Flagowe kombi

02.06.2012, 17:17 przez Bogusław Korzeniowski

W Citroenie „okrętem flagowym” jest obecnie model C6. Tym samym wersja C5, która po zaprzestaniu produkcji XMa dzierżyła ten tytuł, stała się „normalnym samochodem”. Jednak nie w przypadku kombi, w tym segmencie C5 nadal jest okrętem flagowym…

W przeciwieństwie do wielu osób, które z niedowierzaniem patrzą na zawieszenie hydropneumatyczne Citroena, ja nie mam żadnych zastrzeżeń. Zapewne różnica postrzegania bierze sie stąd, że miałem prywatnie dwa Citroeny Xantia i wiem, czego można oczekiwać po tym zawieszeniu. Przyznam, że po sprzedaży ostatniej Xantii (a była to wersja kombi) zastanawiałem się nawet nad zakupem modelu C5, ale w porównaniu z klasyczną linią starszych Citroenów, wydał mi się on autobusem ze znaczkiem „chevron”. Jednakże postrzeganie C5 zmieniło się w roku 2007, po wprowadzeniu drugiej generacji modelu.

Znowu w miejsce „autobusu” mamy subtelne i charakterystyczne kształtu Citroena. Co więcej, o ile poprzednik wyglądał we wnętrzu jak choinka, którą zanadto udekorowano ozdobami (rozbudowany kokpit i ogromne kanapowe fotele), to obecna wersja sprawia wrażenie dystansu do kiczu i wyselekcjonowania najważniejszych elementów. Zacznijmy jednak od początku. Już same wymiary - rozstaw osi 281,5 cm, długość 483 cm oraz szerokość 188 cm – sugerują, że nie jest to pojazd, który zniknie w tłumie innych modeli. Dodatkowo, prezentowany model to kombi i w związku z tym skupiono się na jak największym bagażniku (pojemność kufra przy normalnym położeniu foteli to 535 litrów), a równocześnie na zaprojektowaniu nadwozia, aby nie przypominało ono wersji gorszej niż dostojna limuzyna.

Zabieg opracowania linii karoserii wykonano bardzo prosto: na błotniku tylnym delikatnie obniżono (w stosunku do linii w drzwiach) zarys szyby, tylne lampy zespolone mają kształt wyodrębniający optycznie masywną linię tylnej klapy i lekkość boku, a dodatkowo linia dachu jest delikatnie opadająca. W efekcie uzyskano zarys nadwozia obiegającą od poprzednich modeli kombi, a równocześnie zapewniającą wszystkie zalety tego rodzaju nadwozia.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Citroen DS4 - przerost ambicji nad treścią
brak komentarzy
Aktualności
Citroen DS3 Cabrio - przyjemność w każdej chwili
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.