x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen C6 - Auto XXI wieku

02.06.2012, 17:19 przez Bogusław Korzeniowski

Premiery największych samochodów Citroena zawsze wywoływały emocje. DS zaszokował hydropneumatycznym zawieszeniem. Jego następca – CX – aerodynamiczną sylwetką, jakiej nie oferował żaden konkurent. Kolejny model –XM – na karty historii wpisał się ekstrawagancją stylistyczną i wykorzystaniem elektroniki w hydropneumatycznym zawieszeniu (Hydroactiv). A C6?

Pierwszy duży Citroen zbudowany w XXI wieku, jest połączeniem klasycznego stylu firmy i najnowszych osiągnięć techniki. Za tym pierwszym przemawia m.in. bryła karoserii i hydropneumatyczne zawieszenie. W karoserii o długości 490 cm i rozstawie osi 290 cm zaakcentowano ogromny zwis przedni (odległość od koła do przedniego zderzaka) i minimalny zwis tylny. Jednak tylko zarys bryły jest identyczny jak w poprzednich wersjach, a zawieszenie hydropneumatyczne tylko zasadę działania ma identyczną jak w starszych modelach.

Obecnie elektroniczne układy wspomagają współpracę kierowca-samochód, dzięki czemu można wybierać zawieszenie „komfort” lub „sport”, a ponadto przy szybszej jeździe samochód automatycznie obniży się o 10 mm, przez co polepszono aerodynamikę i obniżono środek ciężkości. Elektronika w Citroenie C6 jest zresztą wszechobecna. Sylwetka opracowana w tunelu aerodynamicznym, to tylko jeden z elementów dbałości o aerodynamikę.

Drugim jest sterowany elektronicznie spojler na klapie tylnej, podobny do tych stosowanych w samochodach sportowych. Także z przodu samochodu przygotowano niespodziankę – C6 to pierwszy na świecie samochód mający pokrywę silnika, która podczas wypadku unosi się o 65 mm, przez co pieszy uderzając głową w maskę (po jej zagięciu) nie uderzy już w elementy które ona zakrywa. Na tle tych nowości technicznych trochę rozczarowuje kokpit.

System rozmieszczenia nastaw i przycisków nie jest bowiem wykonany specjalnie dla C6. O ile bryła karoserii czy wiele urządzeń technicznych zostało zaprojektowanych dla tego modelu, to panel środkowy jest zaadoptowany z nieprodukowanych już poprzedniej wersji C5 i Peugeot 607. Żadnych zastrzeżeń nie można mieć natomiast do silników. Oferowany jest wprawdzie tylko jeden silnik, ale ma on osiągi odpowiadające oryginalności formy karoserii. Jednostka ma V6 ma pojemność 2993 ccm, moc 240 KM i moment obrotowy 450 Nm. Współpracuje ona z sześciobiegową automatyczną skrzynią przekładniową, a taki układ zapewnia prędkość maksymalną 235 km/h i przyspieszenia 0-100 km/h w czasie 8,5 sek.

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Citroen DS4 - przerost ambicji nad treścią
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Citroen C3 1.6 HDI - zawsze innowacje
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.