x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi Quattro – samochodowy gekon

02.06.2012, 17:24 przez Bogusław Korzeniowski

Symbolem systemu quattro jest Gekon Malajski. Porusza się on po lesie tropikalnym, przeważnie po wilgotnych gałęziach i śliskim listowiu. Dobrą przyczepność w takich warunkach zawdzięcza z jednej strony przyssawkom, z drugiej natomiast rozdziałowi sił.

System quattro był wynikiem zmiany sposobu myślenia, jaka dokonała się w koncernie Audi w połowie lat siedemdziesiątych. Wszystko zaczęło się od powołania, w 1975 roku, Ferdinanda Piecha na stanowisko Członka Zarządu. Wtedy to przeprowadzono prace nad modelami Audi 50 i pojazdem terenowym o nazwie lltis, oferowanym różnym armiom NATO. Szczególnie ten ostatni wzbudził zainteresowanie, gdy - mimo słabej jednostki napędowej o mocy 75 KM - pokonał na śniegu i lodzie prototyp Audi 200. W lutym zaproponowano, aby napęd jak w modelu Iltis (a więc na cztery koła) lecz z silniejszą jednostką napędową zastosować w modelu osobowym. Ojcami projektu byli: Jorg Bensinger - inicjator, Ferdinand Piech - patron oraz szef i Walter Treser - kierownik działu projektowego.

Projektowany samochód otrzymał kryptonim Audi 80, ale potrzebował bardziej charakterystycznej nazwy. Decyzja o jej wyborze miała zapaść na zebraniu dotyczącym strategii produktu. Przedstawiono dwa pomysły: Carat (skrót od słów Coupe All Rad Antrieb Turbo) i Quattro. Walter Treser, autor nazwy Quattro, dowiedział się o drugiej propozycji i sprawdził, że istnieją już - zaliczane do najtańszych - perfumy o tej samej nazwie. Postarał się o jedną buteleczkę perfum i gdy podczas posiedzenia wymieniono nazwę Carat, wyjął ją i napomknął, że nie można nazwać produktu, który ma podbić świat, tak samo jak tandetnych perfum dla kobiet. W ten sposób zwyciężyła nazwa Quattro. 

Sportowy sukces

W marcu 1980 roku podczas Salonu w Genewie samochód został przedstawiony mediom, ale najważniejsza była decyzja o starcie w rajdach. Od samego początku projektanci i konstruktorzy zgodni byli co do tego, że nowy samochód należy zaprezentować na arenie sportowej. Ferdynand Piech słusznie zauważył, że tylko pociągnięcie za sobą konkurencji zapewni sukces quattro. W przeciwnym bądź razie, stały napęd na cztery koła stałby się tylko technicznym epizodem. Szybką i bezpośrednią konfrontację z konkurencją mogły zapewnić jedynie Mistrzostwa Świata w rajdach samochodowych 1981 roku. Przy skompletowaniu zespołu rajdowego zwrócono się do Fina, Hannu Mikkola i... kobiety o nazwisku Michéle Mouton. 

Jesienią 1981 roku zdarzyła się rzecz niewiarygodna: Michéle Mouton jako pierwsza kobieta w historii sportu samochodowego wygrała wyścig w San Remo w ramach Mistrzostw Świata. Była to najlepsza reklama dla systemu Quatro. Odtąd wszyscy mieli już pewność, że „nawet kobieta, mając do dyspozycji samochód z takim napędem, może bez trudu wygrywać”. Spektakularną reklamą był także… wyjazd na skocznię narciarską. W roku 1986 Harald Demuth wjechał czerwonym Audi 100 CS quattro (136 KM) na skocznię Pitkävuori w fińskim Kaipola. Rekord ten został pobity dopiero przez Uwe Blecka, z okazji jubileuszu „25 lat quattro”. Bleck, jadąc Audi A6 4.2 quattro w kolorze szarym Atlas, po dziewięciu sekundach osiągnął wysokość 47 metrów, wjeżdżając pod kątem pochylenia 37,5 stopni, tj. około 80%.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
BWM xDrive przyspiesza z ofertą
brak komentarzy
Technika
MINI ALL 4
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.