x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi A3 Sportback w Polsce

25.01.2013, 19:09 przez Bogusław Korzeniowski

Karoseria nowego Audi A3 Sportback została sportowo wydłużona. Jego wymiary: długość – 4310 mm, szerokość – 1780 mm i wysokość – 1425 mm są tylko nieznacznie większe od wymiarów poprzednika. Rozstaw osi zwiększył się jednak o całe 58 mm i mierzy teraz 2636 mm.

Przednia część auta jest niska. Dach tworzy kopułę w kształcie łuku, na której delikatny spoiler rozciąga się nad mocno zarysowanym tyłem auta. Przebieg linii karoserii z trzema oknami bocznymi jest napięty. Każdy detal cechuje pełna precyzja i siła wyrazu. Sportowy charakter nowego Audi A3 Sportback podkreślają duże wnęki kół.

Charakterystyczna osłona chłodnicy Singleframe, z ukośnie ściętymi górnymi narożnikami, jest elementem dominującym z przodu pojazdu. Ma kolor szarego kamienia, a jej poziome pręty i ringi w logo Audi wymodelowano tak, że wyglądają niczym wyrzeźbione. Płaskie reflektory to małe dzieła sztuki. Nadają one nowemu Audi A3 Sportback zdecydowanego charakteru. W przyszłości,w tym modelu planuje się montaż reflektorów w całości wykonanych w technologii diodowej.

Wnętrze nowego Audi A3 Sportback jest eleganckie, lekkie i jasne. Stanowi konsekwentną kontynuację pełnej dynamiki zewnętrznej formy pojazdu. Tablica rozdzielcza z łukowatą częścią przednią jest smukła i niewysoka. Razem z konsolą środkową, wyprofilowaną lekko w kierunku kierowcy, wydaje się być zawieszona w przestrzeni. Stylowe akcenty stanowią duże, okrągłe wyloty powietrza wyglądające niczym dysze w samolocie odrzutowym, elegancki panel kontrolny klimatyzacji i trójwymiarowe listwy dekoracyjne. Staranne wykończenie tych elementów nadaje modelowi A3 Sportback jakości luksusowej limuzyny. Siedzenia i kierownica zostały zaprojektowane na nowo. Obsługa przyrządów, jak w każdym samochodzie marki Audi, jest łatwa i intuicyjna.  Ten kompaktowy, pięciodrzwiowy pojazd posiada przestronny bagażnik o pojemności od 380 do 1220 litrów.

Na początek, Audi wyposaża nowy model A3 Sportback w dwa silniki TDI i dwa silniki TFSI. Każdy z nich jest nową konstrukcją. Pojemność jednostek to od 1.4 do 2.0 l, a moc od 77 kW (105 KM) do 132 kW (180 KM). Dzięki zastosowanej w nich technice Modułowego Systemu Efektywności, zużywają średnio o dziewięć procent mniej paliwa niż poprzednia wersja A3. Nieco później dostępne będą kolejne silniki benzynowe i wysokoprężne, a także jednostka napędowa TCNG wykorzystująca e-gaz oraz gaz ziemny.

Przeniesienie napędu jest realizowane za pomocą manualnej skrzyni biegów, lub przekładni automatycznej S tronic. Na początek napęd jest wyłącznie  na przednią oś, później w silniejszych wersjach montowany będzie stały napęd na cztery koła Quatro.

Mimo stosowanego aktualnie napędu na przednią oś, samochód ma doskonałą trakcję. Jak sprawdzaliśmy na zaśnieżonym stadionie, po wprowadzeniu pojazdu w poślizg, poprzez odjęcie gazu (co dociążało koła kierownicze), kierowca miał pełną kontrolę nad sterowności i wyprowadzenie z poślizgu nie sprawiało żadnych problemów.

Pojazd dostępny będzie w trzech ukompletowaniach Attraction, Ambition, Ambiente. Cena modelu zaczyna się od 94 000 zł za 1,4 TFSI (122KM) Attraction i 102 800 zł w wersji Ambition i Ambiente, a kończy na 127 900 za 2,0 za 2,0TDI (150 KM) Quattro (Ambition i Ambiente).

()

Podobne artykuły

Aktualności
Audi A3 zdobywa nagrodę „GelberEngel“
brak komentarzy
Aktualności
Audi A3 i Euro NCAP
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.