x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi Pre Sense Basic

26.01.2013, 16:48 przez Bogusław Korzeniowski

W nowym A3  Sportback Audi wprowadza system bezpieczeństwa, będący odpowiednikiem systemu PreSafe Mercedesa.

Kiedy czujniki elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC rozpoznają, że jazda nie jest stabilna, system sprawi, że przednie pasy napną się. Jeśli Audi A3 Sportback wpadnie w poślizg, okna automatycznie się zamykają. Podobnie, dostępny opcjonalnie, szklany, otwierany dach.

Funkcję ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu pre sense front zintegrowano z tempomatem ACC. System ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie ewentualnego wypadku wskutek najechania na inny poruszający się pojazd, przy czym ostrzeżenia są uzależnione od stopnia zagrożenia. Pierwszy stopień stanowi sygnał wizualny i akustyczny. Drugim jest szybkie uruchomienie hamulca powodujące krótkie hamowanie. Jeśli kierowca zahamuje w tym momencie, to otrzyma wsparcie od adaptującego się do sytuacji mechanizmu hamowania, dzięki czemu uniknie kolizji.

Jeśli kierowca jednak nie zareaguje, to tempomat ACC w celu zmniejszenia prędkości przy zderzeniu, zainicjuje hamowanie uwzględniając częściowo możliwe opóźnienie.
W razie konieczności, tempomat poniżej prędkości 30 km/h samodzielnie zahamuje
z niemal pełną mocą, niezależnie od tego, czy pojazd przed nim porusza się, czy jest nieruchomy. Przy prędkości poniżej 20 km/h, funkcja ta w niektórych sytuacjach pozwoli na całkowite uniknięcie wypadku, a w każdym przypadku zmniejszy prędkość przy kolizji. Tym samym sprawi, że wypadek będzie miał mniej poważne skutki.

Jeśli mimo to dojdzie do kolizji, to uaktywni się kolejny system, asystent hamowania zapobiegający następnej kolizji. Sprawi on, że nasz samochód nie będzie poruszał się dalej w niekontrolowany sposób. Równocześnie włączy się oświetlenie wnętrza i światła awaryjne. Jeśli pojazd wyposażony jest w system Audi connect, to nastąpi automatyczne połączenie z telefonem alarmowym.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Ultralekka konstrukcja samochodu
brak komentarzy
Technika
PRE-SAFE®: system, który wyprzedza zderzenie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.