x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Systemy wsparcia parkowania

27.01.2013, 10:58 przez Bogusław Korzeniowski

Audi opracowało też kilka systemów umożliwiających komfortowe parkowanie. Tylne wsparcie parkowania, za pomocą czterech czujników ultradźwiękowych, mierzy odległość od przeszkód przy manewrach w tył.

Natomiast wsparcie parkowania plus z selektywnym wskazywaniem, wykorzystuje cztery kolejne czujniki, które rozpoznają przeszkody przed i za pojazdem, np. słupki. Informacja o nich pojawia się na wyświetlaczu systemu informacji kierowcy, na monitorze MMI, a w krytycznych sytuacjach jest też sygnalizowana akustycznie.

Rozwiązaniem z najwyższej półki jest asystent parkowania z selektywnym wskazywaniem, dzięki któremu możemy wygodnie wjechać tyłem w lukę między zaparkowanymi autami. Aby znaleźć odpowiednie miejsce do zaparkowania, asystent mierzy przy niewielkiej prędkości (do 40 km/h przy parkowaniu bokiem i do 20 km/h przy parkowaniu w poprzek) ewentualne luki przy krawędzi jezdni. Jeśli znajdzie nadające się miejsce, na wyświetlaczu systemu informacji pokładowej pojawi się odpowiednia informacja.

Jeśli kierowca włączy teraz bieg wsteczny, system przejmie kontrolę nad pracą elektromechanicznego wspomagania kierownicy. Kierowca musi jednakże nadal dodawać gazu, przełączać biegi i hamować. Do zaparkowania bokiem wystarczy nam luka zaledwie o ok. 0,8 m dłuższa niż nasz samochód, a miejsce w którym zamierzamy zaparkować w poprzek, musi być szersze od naszego Audi A3 Sportback jedynie o 0,7 m. Asystent parkowania w razie potrzeby pomoże zaparkować nam w kilku manewrach wprzód i wstecz. Podczas wyjeżdżania z podłużnych luk, udzieli nam podobnego wsparcia. W tym przypadku luka musi być szersza jedynie o 0,5 m. Asystent parkowania i wsparcie parkowania plus, mogą zostać uzupełnione o kamerę kontrolującą jazdę wstecz, dyskretnie wbudowaną w uchwyt przy pokrywie bagażnika.

()

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Audi Side Assist
brak komentarzy
Technika
Audi Pre Sense Basic
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.