x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Toyota IQ – inteligent z założenia

02.06.2012, 18:44 przez pielgrzym

Japonia to kraj, w którym zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Stąd też preferowane są tam pojazdy małe, podczas rejestracji których nabywcy nie muszą wykazywać się posiadaniem miejsca parkingowego. Aż dziw zatem, że samochód SMART opracowali Europejczycy, którzy nie mają takich problemów z parkowaniem.

Jednakże Japończycy wielokrotnie pokazali, że nieważne, kto wymyśli jakiś produkt. Ważne, kto potrafi go wprowadzić w życie i przekonać klientów o jego uniwersalności. Jeszcze dziesięć lat temu przejeżdżając ulicami Rzymu widzieliśmy tysiące skuterów zaparkowanych na każdym rogu ulicy. Obecnie turystom odwiedzający wieczne miasto, „zapchane ulice” bardziej niż ze skuterami, kojarzą się z samochodami SMART.

Charakterystyczną cechą tego krajobrazu jest zaparkowanie modeli prostopadle do krawędzi chodnika (identycznie jak skutery), co - zważywszy na długość fortwo 270 cm - pozwala zmieścić się na miejscu parkingowym wyznaczonym na krańcu jezdni. Jednak mankamentem Smarta jest jego dwuosobowa karoseria. Podejmowane próby zbudowania modelu czteromiejscowego (forfoour) spełzły na niczym, gdyż klient otrzymał pojazd wkraczający do segmentu małych modeli miejskich, ale znacznie od nich droższy.

I właśnie tę rynkową niszę postanowili zapełnić Japończycy oferując TOYOTĘ IQ. O innowacji tego pomysłu najlepiej świadczy fakt uzyskania drugiego miejsca w konkursie Car of the Year 2010. Aby jednak bliżej przedstawić Czytelnikom pojazd, pokonaliśmy nim blisko 2 tys. kilometrów. Oto spostrzeżenia. Toyota jest od Smarta dłuższa o 29 cm (mierzy 298,5 cm), szersza o 12 cm (168cm) i niższa o 4 cm. Te dodatkowe centymetry pozwoliły inżynierom Toyoty zmieścić w IQ cztery fotele i wygospodarować miejsce dla trzech dorosłych osób. Japończycy określają ten samochód jako 3+1. Bierze się to stąd, iż w modelu mogą siedzieć wygodnie trzy dorosłe osoby i jedno dziecko, ewentualnie miejsce dziecka przeznaczone jest na bagaż.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Toyota Yaris II - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Toyota Yaris I - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

rob1_s

Mam ten samochód jako drugi w rodzinie. Do jazdy po mieście idealny - wszędzie się zmieści. Natomiast spalanie podane w artykule należy włożyć między bajki na półkę z książkami. Na trasie, jadąc bardzo delikatnie w jedną osobę da się zejść nawet do 4,1 l/100km, ale po mieście realne spalanie waha się od 5,5 do 6,5 l/100km w zależności do pory roku i natężenia ruchu. Do jego zalet należy też bezawaryjność. Mam model z 2009 roku i jak dotychczas tylko sprawy eksploatacyjne.

9 grudnia 2016 13:33:47 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.