x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Hydropneumatyczne zawieszenie, czyli sztuczki Citroenów

02.06.2012, 18:47 przez Bogusław Korzeniowski

Zamiast stosowanych dotychczas czterech kul (indywidualnie przy kole), zastosowano tam dodatkowo po jednej przy każdej osi. Wykorzystano także, coraz powszechniej stosowaną, elektronikę i komputer sterujący zawieszeniem otrzymywał sygnały od czujników rejestrujących amplitudę przemieszczeń drążka stabilizatora, odbierał sygnały prędkości kół, wzrostu ciśnienia w układzie hamulcowym, nacisku na pedał przyspieszenia oraz szybkość skrętu kołem kierownicy i wielkość kąta skrętu kierownicy.

Dzięki temu, gdy pojazd wjechał na przeszkodę i zmieniła się odległość drążka stabilizatora od nawierzchni, gdy auto szybko ruszyło (podniesienie przodu), gwałtownie zahamowało (nurkowanie), czy też wykonano gwałtowne ruchy kierownicą, momentalnie następowało usztywnienie osi, zwiększające reakcję kierującego Jeżeli wymagało tego bezpieczeństwo jazdy, komputer korzystając z informacji rejestrowanych przez czujniki, w czasie kilku setnych sekundy włączał do układu dodatkowe elementy hydropneumatyczne.

Ta aktywna rejestracja zmian parametrów jazdy (stąd nazwa układu) pozwoliła na zwiększenie komfortu podróży oraz stateczności ruchu podczas jazdy sportowej. Stały rozwój technik komputerowych i budowa coraz mniejszych i szybszych mikroprocesorów spowodowały, że czterdzieści pięć lat po premierze zawieszeń hydropneumatycznych, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu 2000, w samochodzie seryjnym zaoferowano kolejną nowość - układ Hydroactiv III generacji.

Tak jak w prezentowanym jedenaście lat wcześniej systemie hydroactiv, oferuje on kierowcy dwie opcje: jazdę komfortową lub sportową. Każda z wybranych opcji podlega niezależnej kontroli, polegającej na automatycznym i jednoczesnym zmienianiu elastyczności i amortyzacji. Różnica do wersji z XM’a polega jednak na szybkości przesyłu poszczególnych informacji o stanie drogi i reakcji samochodu. Największą innowacją układu jest jednak automatyczna zmiana wielkości prześwitu samochodu w zależności od prędkości jazdy. Gdy jedziemy szybko (np jazda po drodze ekspresowej lub autostradzie) pojazd samoistnie obniża się o 15 mm, co umożliwia osiągnięcie jeszcze większej stabilności dzięki obniżeniu środka ciężkości.

Dodatkowo, dzięki lepszej wartości Cx następuje zmniejszenie zużycia paliwa. Gdy jakość drogi jest gorsza i zmusza nas to do jazdy powoli, zawieszenie hydroaktywne 3 generacji podnosi samochód o 20 mm. Kierowca może również sam decydować o zmianie prześwitu, korzystając ze sterowania elektronicznego. Jak zapewniają inżynierowie Citroena, zawieszenie hydroactiv 3 generacji, choć naszpikowane elektroniką nie wymaga żadnej obsługi technicznej przed upływem 5 lat lub do przebiegu 200 000 km. I pomyśleć, że wszystko rozpoczęło się pół wieku temu awangardowym modelem DS...

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Do kawy
Citroen DS - samochód, który wyprzedził epokę
brak komentarzy
Do kawy
Citroen SM - jeden z najbardziej prestiżowych modeli w historii motoryzacji
6 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.