x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Opel Mokka – tydzień intensywnej eksploatacji

06.02.2013, 13:06 przez Bogusław Korzeniowski

Jako osoba od ponad dwóch lat posiadająca w swoim garażu model Chevrolet Captiva nie jestem człowiekiem, który mówiąc o modelu SUV pisze swoje spostrzeżenia z króciutkiej jazdy po gorszych drogach lub (co jest powszechne na portalach internetowych) przekazuję swe wymagania i życzenia uzgodnione z przyjaciółmi, nie mającymi rozeznania w motoryzacji, ale mającymi o sobie wysokie mniemanie.

Co więcej, mieszkając w terenie podgórskim mam okazję w pełni wykorzystać wszystkie walory wersji SUV, ale też poznać jego wady. Pokusiłem więc o porównanie w tych samych warunkach mojego Chevy oraz nowego Opla Mokka. Oto spostrzeżenia.

1.  Wielkość karoserii i wnętrza

Obydwa modele należą do dwu klas samochodów SUV i to właśnie był powód mego sceptycznego podejścia do małego Opla. Mój Chevy mający 467 cm długości, 187 cm szerokości i 176 cm wysokości jest pojazdem dużym, który ma rozstaw osi 271 cm, a przez to zapewnia wygodną ilość miejsca we wnętrzu. Dotyczy to zarówno foteli dla jadących z przodu, wystarczającej ilości na nogi dla siedzących na tylnej kanapie, a dodatkowo w bagażniku schowano dwa rozkładane fotele, na których można przewozić dzieci, a nawet dorosłych na krótkich trasach. Na tym tle Mokka wypada dość słabo, gdyż ma długość 428 cm, szerokość 178 cm, wysokość 166 cm, a rozstaw osi to tylko 256 cm. Jednakże w obu przypadkach inaczej rozplanowano zabudowę przestrzeni wewnętrznej. Wprawdzie zarówno w jednym, jak i drugim przypadku siedzimy wysoko, jak w samochodach VAN, ale inaczej zabudowano deskę rozdzielczą i tylną ławkę. W modelu Mokka deska jest bowiem - w porównaniu z Captivą - nieco węższa, przez co siedzący z przodu mają podobną swobodę ruchu, mimo iż siedzą bliżej szyby. Z tylu zaś zadbano o maksymalne odsunięcie i wyprofilowanie kanapy (która jest przecież nieprzesuwna, gdyż nie ma foteli w bagażniku). W efekcie jadący tam mają nieco mniej miejsca na nogi niż w Captivie, ale nie jest to odczuwalne jako dyskomfort podczas jazdy. Z pewnością nie jest to bowiem taka dysproporcja jak w przypadku osobowych wersji z rozstawem osi 251 cm(Corsa) i 269 cm (Astra IV).

2.  Przestrzeń bagażowa Opel Mokka

Captiva będąca w mym posiadaniu ma dwa dodatkowe fotele w bagażniku, co zmniejsza przestrzeń kufra. Gdy jednak fotele są złożone, pojemność bagażnika ma pojemność 447 litrów.  Na tym tle znacznie mniejsza (i mający dużo mniejszy rozstaw osi) Mokka wypada całkiem dobrze. Kufer ma bowiem 356 litrów pojemności. Jest to wprawdzie mniej niż w dużym SUV-ie, ale warto pamiętać że taki sam kufer ma osobowy model Astra IV (bagażnik 370 litrów).

3.  Walory jezdne

To atut, który uświadomił mi wyższość tego modelu nad posiadanym SUV-em. Captiva jest pojazdem bardzo dużym i zaparkowanie nim w mieście wymaga często sporo trudu. Nie chodzi jedynie o znalezienie miejsca, w którym można umieścić tak duży pojazd (średnica zawracania jest ponad 1 metr większa niż w Oplu). Problematyczna jest także widoczność podczas parkowania, gdyż ta z reguły opiera się na „wyczuciu wielkości bryły”. W przypadku Mokki problem praktycznie nie istnieje, gdyż miejsce kierowcy umożliwia dobrą obserwację krawędzi przodu i tyłu. Ponadto duży SUV jest cięższy od Mokki o około 500 kg, co przekłada się nie tylko na przyspieszenia i zużycie paliwa, ale także na jazdę na śliskim. Sprawdzając włączenie się (pod kątem 90 stopni) na nachyloną gruntową drogę pokrytą ubitym topniejącym śniegiem (liszaje lodu) okazało, że cięższy i mający większy rozstaw Chevy gorzej radzi sobie z podjazdem. Oczywiście jeden i drugi model mający napęd na cztery koła wyjechał, ale Mokka zrobiła to sprawniej i bez zarzucania tyłem. Co więcej podczas jazdy po śliskich drogach z większą prędkością, była ona bardziej stabilna i miała bardziej wyczuwalne reakcje niż ciężka Captiva.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Slowniczek pojęć technicznych w Oplu
brak komentarzy
Technika
Przewaga Opla Mokka
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.