x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Fiat Bravo II - typowe usterki, poradnik kupującego

06.02.2013, 18:51 przez konrad

Fiat Bravo drugiej generacji pojawił się w salonach w 2007 roku. Auto miało przed sobą bardzo poważne zadanie. Przede wszystkim musiało naprawić niepowodzenia poprzednich modeli: Bravo / Brava pierwszej generacji, które okazały się samochodami niezwykle awaryjnymi oraz Stilo (zastąpił Bravo/Brava) który okazał się niewypałem pomimo ogromnych inwestycji w jego promocję.

My dziś przyjrzymy się, jakie awarie dały znać o sobie w trakcie eksploatacji tego młodego wiekiem auta.

Produkcja Bravo II we Włoszech zakończyła się w 2012 roku i jest kontynuowana jest w Brazylii.. Bravo II nie zachwyciło wysokością sprzedaży, w związku z czym do końca nie wiadomo, czy pojawi się trzecia generacja modelu. Jeśli już to najprawdopodobniej będzie to zupełnie nowa konstrukcja, będąca zeuropeizowaną wersją Dodge Dart.  

Powróćmy do Bravo II. Pod koniec 2010 roku producent przeprowadził facelifting, w czasie którego zmieniono wygląd grilla, osłony lusterek i klamki otrzymały w standardzie kolor nadwozia a przednie lampy zostały przyciemnione.

Samochód był produkowany w jednej wersji nadwozia: jako pięciodrzwiowy hatchback i miał napęd na przednią oś. Jak wyglądała gama silników? Wśród jednostek benzynowych można znaleźć następujące silniki: 1.4l (90KM), 1.4l T-Jet Turbo (120KM), 1.4l MultiAir Turbo (140KM) oraz 1.4l T Jet Turbo o mocy 150KM. We Fiacie Bravo II montowano także silniki wysokoprężne i były to jednostki Multijet JTD o następujących pojemnościach: 1.6l (90KM, 105 i 120KM) oraz 1.9l (120, 150 i 165KM). Auto mogło posiadać jedną z trzech skrzyń biegów: pięcio albo sześciobiegową skrzynię manualną lub sześciobiegową skrzynię zautomatyzowaną Dualogic. Działanie tej ostatniej polega na tym, że kierowca nie musi używać sprzęgła przy zmianie biegów, jedynie zmienia pozycję drążka. Uruchamianiem sprzęgła przy ruszaniu albo zmianie biegów zajmuje się układ elektroniczny.

Jakich awarii możemy spodziewać się po Fiacie Bravo II? Zacznijmy od silników. Jak na razie silniki benzynowe sprawują się bez zarzutu. Wszyscy specjaliści jedynie zalecają stałe kontrole poziomu oleju. W najsłabszym silniku 1.4 o mocy 90KM można spodziewać się konieczności częstych wymian rozrządu (kompletny zestaw zamienników wraz z pompą wody to wydatek ok. 400zł).

 W silnikach wysokoprężnych dochodzi do awarii zaworów EGR (koszt części i jej wymiany w warsztacie nie powinien przekroczyć 900zł) oraz wycieków oleju z turbosprężarki (koszty nowej turbosprężarki wraz z wymianą zaczynają się od 2000zł, to trzy razy mniej niż w autach innych marek). Silniki Multijet mają naprawdę niskie spalanie. Od pewnego czasu zaczynają się w nich pojawiać sporadyczne problemy spowodowane przez usterkę oprogramowania silnika.

Mocno zjeżdżone egzemplarze mogą wymagać wymiany koła dwumasowego (komplet koło dwumasowe ze sprzęgłem kosztuje ok. 2000zł). W samochodach eksploatowanych w mieście i na krótkich trasach można spodziewać się także konieczności wymiany filtra cząstek stałych DPF (cena od 2000zł).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Fiat 500L wybrany „Nowością roku 2013”
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Fiat 500 - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

on

witam. auto ma około 120tys pierwszy właściciel rok 2007 1,9 D 120 koni problemy: przepustnica około 500zł w serwisie, wentylator działa tylko na 4 biegu miałem problemy z hamulcami polecam klocki firmy TOMEX po założeniu ich problemy sie skończyły a wcześniej miałem inne jakies niemieckie firmy TEXTAR wytrzymały aby 3 miesiące i jakieś o nazwie jeszcze ABSsystem to te wytrzymały aby 3tys kilometry.Odpadający znaczek z klapy tylnej słaba skóra na kierownicy wycieki turbiny.

16 lutego 2015 17:37:32 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.