x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Renault Clio II - typowe usterki, poradnik kupującego

06.02.2013, 18:51 przez konrad

Renault Clio II zwane było pieszczotliwie pantofelkiem ze względu na swój kształt. Przez to też zapewne było postrzegane przede wszystkim jako samochód dla kobiet. W niektórych mniej zamożnych rodzinach samochód pełnił jednak rolę auta rodzinnego. Dziś przyjrzymy się, jakich wad można spodziewać się po Clio II.

Samochód pojawił się w salonach w 1998 roku. Produkowany był początkowo tylko jako trzy lub pięciodrzwiowy hatchback. W 2001 roku pojawiła się wersja sedan, która została nazwana Thalia (a także Clio Sedan lub Clio Symbol). W tym roku samochód przeszedł pierwszy facelifting (phase 2) w czasie którego dokonano zmian w wyglądzie przodu nadwozia, tylnego zderzaka i tylnych lamp. Ponadto wprowadzono zmiany w zawieszeniu, systemach bezpieczeństwa biernego i we wnętrzu auta.  W 2003 roku auto przeszło kolejny facelifting (phase 3) w czasie którego zmieniono kształt atrapy chłodnicy i przedniego zderzaka. W 2005 roku w salonach pojawił się Clio III. Nie oznaczało to jednak końca produkcji Clio II, który był dalej oferowany w sprzedaży po modernizacji jako Clio Storia.

My w naszym artykule zajmiemy się autem produkowanym w latach 1998 – 2005.

Samochód posiadał napęd przedni, a wyjątkiem była wersja sportowa z tylnym napędem i centralnie umieszczonym trzylitrowym, sześciocylindrowym silnikiem o mocy od 226 do 255KM.

W typowych modelach montowano następujące silniki benzynowe: 1.2l (58KM i 75KM). 1.4l (95KM i 98KM), 1.6l (90KM i 107KM) oraz 2.0l (169KM i 179KM). Pod maską Clio II znaleźć można także jeden z trzech silników wysokoprężnych: 1.5 dCi (65KM, 82KM, 101KM), 1.9D (64KM) i 1.9 dTi (80KM). Z silnikami współpracowały pięciobiegowe skrzynie manualne i pięciobiegowe automaty.

Jakich wad można spodziewać się po francuskim „pantofelku”? Zacznijmy od silników. Szwankują w nich wszelakiej maści uszczelnienia, które powodują wycieki oleju. Wymiany wymagają przede wszystkim uszczelki pod głowicą, uszczelki pokrywy zaworów, uszczelniacze wału korbowego i uszczelka kolektora.

Awaryjnym elementem jest czujnik położenia przepustnicy (jego awaria powoduje niewłaściwą pracę silnika na biegu jałowym), który jest bardzo czuły na wilgoć (można go uszkodzić podczas wizyty w myjni, mycia silnika itp.) który kosztuje ok. 300zł. Problematyczne bywają także alternatory (psują się koła pasowe – kosztują one ok. 250zł), cewki zapłonowe (cena ok. 500zł) i termostaty (od 60zł), których awaria często objawia się wahaniami cyfrowego wskaźnika temperatury silnika. Psują się także rozruszniki, których ceny zaczynają się od 350 złotych. W niektórych autach dochodzi do awarii czujnika wentylatora chłodnicy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Renault Laguna II - typowe usterki, poradnik kupującego
4 komentarze
Aktualności
Renault Captur - zapowiedź
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

SIMP

Co za nie kompetentny i nic nie warty artykuł

7 października 2014 15:49:42 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.