x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Renault Clio II - typowe usterki, poradnik kupującego

06.02.2013, 18:51 przez konrad

W silnikach wysokoprężnych Dci  i dTi można spodziewać się problemów z układem wtryskowym (wtryskiwacze kosztujące ok. 800 – 1000zł za sztukę trzeba wymieniać mniej więcej co 50.000 kilometrów) oraz z turbosprężarkami (ok. 1500zł) i pompami wtryskowymi. W jednostkach wysokoprężnych 1.9 dTi trzeba pamiętać o znacznie wcześniejszej niż zalecana przez producenta wymianie rozrządu (komplet z pompą wody kosztuje ok. tysiąca złotych). W silnikach tych zapychają się także zawory EGR. W starych dieslach 1.9D awarii jest najmniej, ale za to w zamian trzeba przygotować się na niską moc, sporo hałasu i wibracji.

Jakich problemów można spodziewać się po zawieszeniu tego auta? Psują się łączniki stabilizatorów (od 25zł), sprężyny tylnej osi (od 70zł), sworznie wahaczy i amortyzatory przednie. Ogólnie zawieszenie wymaga częstego dofinansowania ze strony właściciela auta. W zawieszeniu auta trzeba także zwrócić uwagę na stan gumowych uszczelniaczy półosi, które potrafią się szybko zużywać.

Sporo nerwów potrafią popsuć psujące się immobilisery, które uniemożliwiają uruchomienie samochodu.

Renault Clio II może nieprzyjemnie zaskoczyć szeregiem awarii elektroniki: centralnych zamków, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych komputera pokładowego, sterowania elektrycznymi szybami, sterowanie nawiewami w kabinie, awarie zewnętrznego oświetlenia czy czujników poduszki powietrznej. Co je powoduje? Niskiej jakości styki, przekaźniki elektryczne i kostki, które awarie powodują zaniki napięcia.

Właściciele tego auta wskazują na to, że z czasem ogrzewanie ma coraz mniejszą wydajność, co może skutkować koniecznością wymiany nagrzewnicy (od 70zł). Kierowcy narzekają także na zaparowane szyby, w czym pomóc powinna wymiana filtra kabinowego (ok. 50zł).

W samochodzie dochodzi także do awarii łożyska oporowego w kolumnie kierownicy, co powoduje konieczność wymiany całej kolumny (koszt części zaczyna się od 1300zł).

Korozja atakuje miskę olejową, układ wydechowy (przede wszystkim tłumik) i wlew paliwa. Do środka auta może dostawać się woda poprzez nieszczelność mocowania anteny dachowej. Wodę można także znaleźć w miejscu przechowywania koła zapasowego, tu najczęściej powodem są awarie uszczelek tylnej szyby.

Co jeszcze psuje się w Renault Clio II? Szwankuje oświetlenie tablicy rejestracyjnej (przepalają się lampki, śniedzieją styki), parują i nie działają przednie reflektory ( to także wina śniedziejących styków układu elektrycznego), opuszczają się drzwi a w autach trzydrzwiowych awariom ulega mechanizm składania fotela.

Właściciele tego auta narzekają jeszcze na łatwość wgniecenia blach w samochodzie (nawet przy zamykaniu maski), trzeszczenie plastików (i ich niską jakość w autach phase 1), pękanie lakieru w okolicach łączenia tylnego słupka i dachu oraz na psucie się klamek wewnętrznych w drzwiach. Awaryjny bywa także włącznik świateł awaryjnych (od 20zł). 

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Renault Laguna II - typowe usterki, poradnik kupującego
4 komentarze
Aktualności
Renault Captur - zapowiedź
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

SIMP

Co za nie kompetentny i nic nie warty artykuł

7 października 2014 15:49:42 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.