x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Przyszłość miejskiej komunikacji

09.02.2013, 21:55 przez Bogusław Korzeniowski

Przemieszczanie się w dużych aglomeracjach nie należy do przyjemnośœci. Dla zwiedzających miasto turystów i często przemieszczających się mieszkańców, idealnym rozwiązaniem są rowery i motorowery.

To powszechne zjawisko na ulicach wielu miast Europy Zachodniej (najbardziej widoczne np. w Rzymie, Paryżu czy Kopenhadze). Preferencje dla jednośladów w wielu miastach są tak duże, że uruchomiono specjalne wypożyczalnie rowerów, gdzie użytkownik - za ustaloną kwotę - samodzielnie pobiera stojący rower, jeździ nim po mieście i pozostawia w innym punkcie wypożyczeń (obecnie system ten rozpowszechniany jest także w Polsce, ale u nas natrafił on na totalny brak kultury i niszczenie wynajmowanych sprzętów). Jednakże rower czy motorower to idealne środki transportu w słoneczne dni i ciepłe wieczory. W chwili, gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni, siąpi mżawka, pada deszcz lub śnieg, jazda jednośladem nie należy już do przyjemności. Na taką pogodę (czy raczej niepogodę) idealny będzie… SMART.

Taką propozycję zaoferował koncern Daimler. Wprowadzony w życie projekt car2go zakłada udostępnienie na terenie miasta ogólnie dostępnej floty samochodów Smart. Mogą one być wynajmowane od ręki lub po wcześniejszej rezerwacji, użytkowane przez dowolnie długi okres, a gdy dojdziemy do celu - pozostawiane na dowolnym miejscu parkingowym w obrębie miasta. Jedynym wymogiem uczestnictwa w wynajmowaniu pojazdów, jest przystąpienie do systemu car2go i jednorazowa rejestracja. W praktyce klient otrzymuje elektroniczny chip (dołączany np. do jego prawa jazdy) i gdy znajdzie „wolnego” smarta, przytrzymuje prawo jazdy na wysokości czytnika umieszczonego za szybą auta, co pozwala na identyfikację użytkownika. Po pozytywnym sprawdzeniu przez centralę tożsamoœści osoby, następuje otwarcie pojazdu. Pożyczającemu pojazd pozostaje wsiąść, wprowadzić swój numer PIN, aby odblokować immobiliser, przekręcić kluczyk w stacyjce (w zamkniętym samochodzie jest on schowany w schowku na rękawiczki) i… można spokojnie jechać. Okres używania nie jest niczym ograniczony, a wynajem odbywa się spontanicznie w chwili, gdy potrzebujemy środka transportu (np. w trakcie robienia zakupów, nagłej koniecznośœci wyjazdu do innego punktu miasta, na dworzec itp.).

Pokaz projektu miał miejsce 24 października 2008 w mieście Ulm. Ze względu na fatalną pogodę na Okęciu i brak możliwości startu samolotu byłem jedynym Polakiem mającym okazję zapoznać się z nowatorskim projektem (mój lot do pobliskiego Stuttgardtu był z Krakowa).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Twizy Way - zmiana mobilności
brak komentarzy
Premiery
Jeremy Scott dodaje smartowi skrzydeł
1 komentarz

Dodaj komentarz

Komentarze

Poliklet

System jest przejrzysty i wygodny, ale nie dla turystów tylko dla mieszkańców. Zakładając ze chcielibyśmy dojechać tym maluchem pod hotel, który wybraliśmy na peryferiach, to ceny za dobę nie są juz takie przekonywujące. Miejsca turystyczne to zazwyczaj szlak perełek rozciągniętych wzdłuż jednej trasy, co zachęca do przespacerowania się po zwiedzanym miejscu. Czy warto wypożyczać auto, by szybko zobaczyć punkt A i punkt Z? Co z pozostałymi literkami na tej trasie? I dochodzi problem stref miejskich, przecież te auta nie są zwolnione z opłat. Oszczędność zdecydowanie dla mieszkańca, który może dzięki niemu podkoczyc do pracy czy na zakupy, dla kogoś kto jest w mieście w sprawach biznesowych, też zrozumiem. Ale kiedy pomyślą o turyście który oszczędza bookujac miejsce w hotelu za miastem? Pomysł świetny, ale na razie nie dla przeciętnego zwiedzającego.

13 lutego 2013 09:56:28 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.