x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Fiat Freemont - ucywilizowany Amerykanin

13.02.2013, 12:04 przez Bogusław Korzeniowski

Jestem osobą mającą bardzo konserwatywne poglądy odnośnie motoryzacji i wszelkie nowinki rozpatruję pod względem przydatności tego rozwiązania, a nie urody i chwilowego zachwytu.

Stąd też amerykańskie modele nie podniecają mnie swymi ogromnymi gabarytami, potężnymi silnikami, czy też atletyczną budową Muscle Car. Większość z tych modeli traci bowiem przy bliższym poznaniu. Po otwarciu drzwi okazuje się, iż są tam tandetne plastiki, kolorystyczna jajecznica, a po wyjeździe na drogi poczujemy zawieszenie i układ kierowniczy jakby nie od tego pojazdu. Stąd też decyzja Fiata o partnerstwie z Chryslerem i wymiana myśli technicznej była dla mnie nieporozumieniem. To przecież Amerykanie mogą się uczyć od Europy jak produkować samochody, a nie na odwrót. To jakby manager McDonalds miał nam tłumaczyć, co to znaczy kulturalne jedzenie w restauracji. W przekonaniu utwierdziły mnie zarówno Lancia Grand Voyager, Jeep Compass, jak i Grand Cherokee, które po mariażu otrzymały europejskie, znacznie lepsze wykończenie wnętrza. Niestety, tylko Cherokee jest ideałem tego związku. Voyager jest bowiem jak nasze warunki za duża, a Compass nie nadawał się w pełni do „europejskiej modyfikacji” i czuć kiepski, amerykański styl wnętrza.

To postrzeganie aliansu zmienił dopiero Fiat Freemont

Pojazd nie jest bowiem ani przerostem idei nad treścią, ani megalomanią amerykańskiej wielkości. Wręcz przeciwnie, jest to model mający prawdziwą funkcjonalność, a dzięki swym wymiarom (długość 4890 mm, szerokość 1880 mm, wysokość 1690 mm) oraz potężnemu rozstawowi osi (2890 mm), pojazd dysponuje fantastycznie obszernym wnętrzem.

Dodatkowo, środek modelu dopracowano, aby wszyscy jadący, czuli się członkami załogi tej samochodowej łódki. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni kabiny i wysoki komfort jazdy zapewnia komplet siedmiu siedzeń w trzech rzędach. Są one zabudowane w formie amfiteatralnej zabudowy: ostatni rząd siedzeń usytuowany jest nieco wyżej niż środkowy, a ten z kolei - wyżej niż pierwszy. Dostęp do drugiego i trzeciego rzędu zapewniają otwierane pod kątem 90 stopni drzwi tylne, oraz prosty w obsłudze mechanizm odsuwania siedzeń drugiego rzędu. Dodatkowo, w drugim rzędzie siedzeń, na obu bocznych miejscach dostępny jest system „Child Booster Seat", czyli ruchome siedzisko, podwyższające o 100 mm wysokość siedzenia tak, aby dostosować pozycję przewożonych dzieci do standardowego położenia pasów bezpieczeństwa.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Napęd AWD Fiat Freemont
brak komentarzy
Aktualności
Fiat Freemont dla Włocha Moreno Mosera – zwycięzcy 69. Tour de Pologne
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

tolo

To fakt, że parkowanie na niektórych miejscach parkingowych stało się niemożliwe. Winę za to ponoszą raczej Ci, którzy nie parkują centralnie tylko bliżej granicy miejsca parkingowego. Ale cóż, życie. Samochód wymaga jednak nieco innej filozofii parkowania ponieważ rozstaw osi 2,90 powoduje, że na miejsca parkingowe trzeba wjeżdżać z większym "zamachem". Powodem tego jest to, że tylna oś szybciej zaczyna ścinać zakręt niż w przeciętnym kompakcie. Są plusy i minusy posiadania samochodu o takich gabarytach.

16 lutego 2013 08:29:59 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Kocur

Autor nie wspomniał, że to włosko amerykańskie dzieło sztuki składają meksykańskie rączki.

13 lutego 2013 21:46:23 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Migotka

Wystarczy, ze nie małe żółte rączki.

13 lutego 2013 22:36:27 | ocena: 0 | oceń: | Odpowiedz
Poliklet

A jaki wygląd! Cale terenowe osprzetowanie, nawet ta wyciagarka wmontowana z przodu nadają mu mocny w wyrazie pazur. Plus dla fiata! Za to publiczny parking o ustawowej szerokości 2.3m jest pewnie mniej więcej przysłowiowym składem porcelany :)

13 lutego 2013 14:27:29 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.