x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Alfa Romeo - eksportowy hit do USA

01.03.2013, 13:18 przez marta

Alians koncernu Fiat i amerykańskiego Chryslera może się wydać co najmniej dziwny. To jak godzenia ognia i wody…

Powiązanie kapitałowe i technologiczne koncernu Fiat i amerykańskiego Chryslera na początku wydawało się niewypałem. Przecież Fiat to małe popularne samochody (czyli wersje nie przystające do amerykańskiego umiłowania ogromu), Lancia to samochody o lekkości i stylu diametralnie odmiennym od amerykańskiego stylu Big Mac’a, a Alfa Romeo jest po prostu piękną Włoszką o sportowej duszy. Jednakże nie od razu Kraków zbudowali…

Do Europy dotarły wprawdzie ucywilizowane wersje Chryslera noszące nazwę Lancia, ale cały czas nie słychać było o Fiacie rozpoczynającym tam swą ekspansję. Pierwszym zaakcentowaniem obecności koncernu Fiata na amerykańskim rynku jest fakt, iż model 500 stał się tam… kultową zabawką. Jak przekazywał mi jeden z przyjaciół, który właśnie wrócił z USA, w Los Angeles modne stało się, aby przed domem stał Porsche Panamera i Fiat 500. Z pewnością nie będzie to hit, który może spowodować nagły zysk dla firmy, ale też samochody Fiat nie mają zamiaru podbić tamtego rynku.

Szykuje się za to fantastyczna okazja, aby drugi z modeli koncernu – Alfa Romeo – stał się tam pojazdem  kultowym. Tak jak w przypadku Fiata 500, z pewnością nie będzie to trzon sprzedaży dla firmy, ale pamiętając, że w Europie żyje zaledwie 7% ludzi naszego globu, a sprzedaż samochodów jest bardzo niewielka, zaistnienia z modelem topowym w USA jest doskonałym posunięciem wizerunkowym.

Samochodem, który z całą pewnością stanie się za oceanem hitem będzie Alfa Romeo 4C. Jak każda Alfa, tak i ta jest budowana, aby jadący mógł czerpać maksymalną przyjemność z jazdy. Stąd też silnik 1,75 turbo (znany z Giulety Quadrifolgio Verde) o mocy 235 KM, dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów czy system DNA rozbudowany o jeszcze jedno położenie Race (do jazdy na torze).

Sylwetka zaś to szczyt marzeń każdego miłośnika motoryzacji… Dwuosobowe coupe o długości poniżej 4 metrów, szerokości 200 cm i wysokości 118 cm wydaje się wprost stworzony, aby wzbudzać pozytywne emocje. Z jednej strony jest to typowy samochód kompaktowy, ale z drugiej prawdziwy sportowiec z bocznymi wlotami powietrza do komory silnika (silnik jest centralnie za kierowcą), zawężającą się szybą osłaniającą jednostkę i potężnym dyfuzorem w tylnym zderzaku. Nie są to tylko „stylistyczne ozdóbki”. Konstruktorzy specjalnie zadbali, aby zapewnić tej kompaktowej sportowej Alfie docisk przez strugę powietrza, co - jak w samochodach wyścigowych - zapewni zwiększoną stabilność i przyczepność przy wyższych prędkościach.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Roadstery, które ukształtowały styl
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Nowa Lancia Thema
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.