x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Bentley Flying Spur – nowy standard luksusu

10.03.2013, 17:25 przez Bogusław Korzeniowski

Wnętrze – lepiej niż domu

O staranności przy opracowaniu wnętrza nowego Flying Spur najlepiej świadczy fakt, że prawie wszystkie elementy zostały wymienione. Tylko osłony przeciwsłoneczne, klamki, podłokietniki i niektóre przełączniki na desce rozdzielczej zostały przejęte z poprzedniego modelu. Okazało się jednak, że zadanie to było dość proste, gdyż wprowadzono wiele nowych technologii rozrywki i informacji (które nie mają dotychczas zastosowanie w samochodzie), a dodatkowo wszystkie materiały są wykonane ręcznie.

Opracowane od nowa przednie i tylne siedzenia (z tyłu są dwa indywidualne fotele) są elektrycznie sterowane, a wykończone zostały bardziej miękką i wytrzymałą skórą, zaprojektowaną specjalnie dla Bentley’a (skóra dostępna w dwunastu barwach). Ponadto, przeprofilowano również konstrukcję fotela poprzez zastosowanie pianek o różnych stopniach twardości w poszczególnych miejscach. Posiadają one, 14-stopniową regulację podparcia lędźwiowego, funkcję pamięci, a każde ma podgrzewanie i wentylację.

Do zaprojektowania wnętrza nowego Flying Spur wybrano najbardziej prestiżowe firmy rzemieślnicze. W efekcie Flying Spur ma we wnętrzu prawie dziesięć metrów kwadratowych forniru, z których każdy element jest produkowany całkowicie ręcznie.

W sferze komfortu warto podkreślić, że standardowo zastosowano elektryczne żaluzje na bocznych tylnych oknach, które - w razie potrzeby – pozwalają na dodatkową prywatność pasażerów z tyłu. W opcji za tylnym podłokietnikiem, znajduje się dziewięciolitrowa szuflada chłodziarki, co pozwala pasażerom siedzącym z tyłu korzystać w każdej chwili z zimnych napojów (mieści się tam butelka szampana). Projektanci wnętrza przywiązywali także wielką wagę do integracji dodatkowych miejsc we wnętrzu wykorzystujących systemy elektroniczne i zamontowano systemy elektroniczne prawie niewidocznie na wszystkich obszarach wnętrza.

Warto więc spojrzeć na Flying Spur nie tylko jako na ręczną robotę, ale także dostosowane, nowoczesnych technologii. W centralnej części kokpitu system Infotainment oferuje 8-calowy ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości, a elementy systemów Bentley obejmują zaawansowane nawigacji satelitarnej oraz interfejs Bluetooth. Funkcje infotainment urządzenia mogą być obsługiwane także poprzez sterowanie głosowe.

Z tyłu jest nowy ekran dotykowy (Remote Touch Screen - TSR), dzięki któremu pasażerowie mają dostęp do kontroli różnych systemów. Oprócz regulacji  klimatyzacji i podgrzewania siedzenia, pasażerowie mogą również przy użyciu TSR wygodnie sterować systemem nawigacji i system multimedialnym.

Dla klientów, którzy chcą korzystać z Flying Spur jako mobilnego biura, zaoferowano nowy multimedialny system Bentley Connectivity Unit (BCU). Konsola BCU tworzy w pojeździe własne hotspot Wi-Fi i na urządzeniach przenośnych, takich jak laptopy i komputery typu tablet zawsze można połączyć się z Internetem. W celu wykorzystania systemu w standardzie wyposażenia BCU są: czytnik karty SIM,  64 GB dysku twardego, dwa 10-calowe ekrany zintegrowane w siedzeniach przednich, a  także odtwarzacz multimedialny do odtwarzania filmów, zdjęć i muzyki, które można pobrać z DVD, kart SD, jak również porty dla urządzeń USB, iPod, iPad oraz urządzeń HDMI.

A co jest dla kierującego?

W pojeździe zastosowano 6,0-litrowy silnik W12 z 48 zaworami i systemem twin-turbo. Ta jednostka to idealny wybór dla najszybszego sedana Bentley w historii. Silnik W12 rozwija bowiem moc 625 KM przy 6.000 obr / min i 800 Nm momentu obrotowego przy 2000 obr/min...  W12 przenosi swoją moc poprzez najnowszą ośmiobiegową automatyczną skrzynię ZF, a zmiana biegów następuje w ciągu mniej niż 200 milisekund.  

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Lamborghini Veneno
1 komentarz
Aktualności
Bugatti za ponad 11,5 mln zł
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.