x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Zoe - elektryczny Renault

20.03.2013, 07:50 przez Bogusław Korzeniowski

Pod koniec stycznia 2008 roku Carlos Ghosn, na zakończenie forum w Davos, oznajmił, że firma Renault zamierza wprowadzić do sprzedaży gamę czterech pojazdów elektrycznych.

Modelem flagowym miał być projekt X10, kompaktowy hatchback zaprojektowany jako samochód wyłącznie elektryczny, z przeznaczeniem na rynek masowy. To ambitne zadanie powierzono zespołom projektów wstępnych, które 16 grudnia 2008 roku potwierdziły jego techniczno-ekonomiczną wykonalność. Taki był punkt startu dla designerów: rozpoczął się konkurs na projekt. Zaprezentowane 21 stycznia 2009 roku założenia wspominały o „przyjaznym i stwarzającym poczucie bezpieczeństwa designie dla samochodu w 100% elektrycznego, innowacyjnego i odpowiedzialnego”.

Zoe – samochód inny niż wszystkie 

Na początku propozycje kreatywne obierały bardzo radykalne kierunki. Nowa epoka samochodu elektrycznego była dla każdego projektanta wymarzoną sposobnością wymyślenia samochodu na nowo. Jednak krok po kroku prace wróciły na bardziej racjonalne tory. Przejście z napędu spalinowego na napęd elektryczny i tak stanowi mocny przełom w przyzwyczajeniach klientów, wobec czego uznano, że samochód Zoe nie powinien ich dodatkowo niepokoić zbyt odważną stylistyką. Trzeba było zaprojektować samochód - owszem inny, ale o liniach i proporcjach zgodnych z formalnymi kanonami motoryzacji, aby ułatwić jego akceptację.

Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu Zoe, Renault sprawia, że samochody elektryczne stają się dostępne dla wszystkich. To pierwszy samochód zaprojektowany od podstaw  jako w 100% elektryczny, dostępny dla każdego za cenę od 13 700 EUR brutto (cena we Francji po odliczeniu zachęty podatkowej, z wynajmem baterii od 79 EUR brutto miesięcznie dla przebiegu 12 500 km rocznie przez 3 lata). Jest idealny do użytku 
czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
Renault Zoe - innowacyjne ładowanie
brak komentarzy
Technika
Renault Zoe - osiągi
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.