x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Dacia Logan Kombi(nacje)

25.03.2013, 09:04 przez Bogusław Korzeniowski

Przy obecnym nasyceniu rynku samochodowego, próby wejścia z nowym produktem często kończą się porażką. Zaangażowanie francuskiego koncernu w projekt Dacii, wydawało się zatem mocno problematyczne. Jednak na wielu rynkach projekt okazał się sukcesem.

Zapewne wielu z czytających oburzy się jak można kupić ten kanciasty, prosty i siermiężny pojazd, gdy za te same pieniądze można mieć kilkuletni samochód z zachodu. Jednakże muszę ich rozczarować: to nie jest auto dla nich. Dacia Logan (czy też Renault Logan, bo tak w wielu krajach jest sprzedany ten model) jest propozycją dla osób szukających nowego, taniego pojazdu, którym będą jeździć przez kilka lat. Dla kupujących, bardziej niż efektowne wnętrze liczy się niezawodność nowego samochodu i pewność, że przez najbliższe lata pojazd nie będzie się psuł, a ewentualne usterki usunięte będą w ramach gwarancji.

Dacia Logan została od podstaw zaprojektowana przez inżynierów Renault i wykorzystuje wiele podzespołów stosowanych już w innych samochodach koncernu. Przykładowo zawieszenie przednie typu Mc Pherson z trójkątnym wahaczem pochodzi z Clio II, a silniki współpracują z mechaniczną skrzynią 5-cio biegową stosowaną również w Lagunie II i Megane II. Także nadwozie pojazdu opracowano w studiu Renault i wykorzystano płytę podłogową koncernów Renault - Nissan, którą dotychczas miały Nissan Micra i Renault Modus. O ile Dacia sedan robi lepsze lub gorsze wrażenie na jadących, to Logan kombi MCV jest dość specyficzną ofertą.

Po pierwsze sylwetka

W tradycyjnej Dacii sedan wszystkich raziła kanciasta sylwetka, w której bagażnik wygląda jak doklejony kufer, a płyta dachu jest nieproporcjonalnie szeroka. W kombi problem ten całkowicie wyeliminowano dzięki tylnym błotnikom z szybami bocznymi (dopracowanie stylistyczne wskazuje zakrzywiony, zamiast prostego, zarys szyby) i podniesionej, zakrzywionej płaszczyźnie dachu, przez co wydaje się ona węższa. Dodatkowo to uniesienie dachu spowodowało, że inny jest styk górnej płaszczyzny drzwi z dachem, co także jest pozytywną stylizacyjną innowacją.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Dacia Lodgy - kontrowersyjna Daćka
brak komentarzy
Aktualności
Nowa Dacia Logan Samochodem Roku 2013 w Rumunii
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.