x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Premiera Forda Kuga – stworzony z miłości

28.03.2013, 14:41 przez Bogusław Korzeniowski

„Europejscy klienci pokochali Forda Kuga obecnej generacji,” powiedziała Barb Samardzich, wiceprezes ds. rozwoju produktu, Ford of Europe. „Nowy model zachowuje charyzmatyczną naturę poprzednika, oferując dodatkowo nowe technologie, nowe elementy wyposażenia oraz większe możliwości.”

Po spotkaniu w Warszawie i otrzymaniu kluczyków od samochodu testowego udajemy się do zaparkowanego pojazdu. Następnie mając kluczyk w kieszeni przesuwam nogą pod zderzakiem tylnym, klapa bagażnika unosi się i cała nasza ekipa jadąca samochodem wkłada bagaże do środka. Teraz tylko dotknięcie przycisku na klapie, która delikatnie się zamyka, hasło znane z filmu czterech pancernych: „załoga do wozu” i ruszamy w stronę Olsztyna.

Jednakże już pierwsze kilometry to pierwsze dyskusje i nieporozumienia. Zaczęło się od tego, czy klapę bagażnika można było zamknąć machnięciem nogi. Nikt dokładnie nie wiedział tego faktu, ale rozpoczęliśmy dyskusję o systemie wprowadzonym przez Volkswagena Passata. Przecież model VW miał jedynie otwieranie bagażnika poprzez przesunięcie nogi pod zderzakiem. Otwieranie i zamykanie (poprzez powtórny ruch pod zderzakiem) miał dopiero Mercedes SL, który jest inną klasą, inną wartością, inną pozycją luksusu. Zatem stosowanie systemu w modelu SUV jak w jednym z najdroższych „merców”, byłoby ekstrawagancją. Jak przekonaliśmy się w Lidzbarku (bo wcześniej nikomu nie chciało się tego sprawdzić): faktycznie, ruch stopy otwiera i zamyka klapę. Zatem Kuga jest nie tylko pierwszym modelem SUV z tym systemem otwierania, ale też pojazdem z systemem rozszerzonym jak w Mercedesie SL.

Po pierwszych dyskusjach (wtedy jeszcze niewyjaśnionych) rozpoczęła się wymiana na temat zagospodarowania wnętrza i… tutaj było mniej kontrowersji. Zapewne dlatego, że każdy swoje spostrzeżenia mógł szybko pokazać i wytłumaczyć, dlaczego mu się to podobało lub go zniechęcało. Oto najważniejsze pozytywne spostrzeżenia: bardzo dobre rozplanowanie przyrządów zapewniające intuicyjny oraz szybki wybór, dobre trzymanie boczne fotela przy jeździe na zakrętach (wyprofilowanie boków jak w fotelach o większych aspiracjach sportowych), doskonały system regulacji oparcia tylnej kanapy (można zająć pozycję półleżącą), dobra widoczność wskaźników i wyświetlacza nawigacji z miejsca kierowcy, bez względu na stopień nasłonecznienia. O ile pozytywne uwagi mieli wszyscy takie same, to w przypadku reakcji negatywnych każdy miał osobiste wrażenia (zależne od wzrostu, wagi czy stanu wzroku) . Można więc było usłyszeć, że fotele maja za krótkie siedziska, że siedziska są zbyt cienkie, czy też że wyświetlacz komputera (nawigacji) jest zanadto oddalony od wzroku kierowcy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
„Rodzinne testy” Forda B-MAX
brak komentarzy
Aktualności
Ford i wyniki NCAP
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Robi

Bogusiu! Cymesik!

12 kwietnia 2013 15:45:36 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.