x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Lancii Ypsilon: włosko-polskie ciasteczko

02.04.2013, 22:01 przez Bogusław Korzeniowski

Lancia to koncern, który zapisał jedne z najwspanialszych kart w historii motoryzacji.

Dotyczy to zarówno okresu przedwojennego, gdy oferowano samochody luksusowe i sportowe, lat 70-tych gdy Lancia Delta Integralne i Lancia Stratos królowały na rajdowych trasach, jak i lat ostatnich, gdy pojazdy są połączeniem stylu dawnego prestiżu i najnowocześniejszej techniki. Właśnie pod kątem tej mieszanki nostalgicznego piękna i techniki XXI wieku spoglądałem na Lancię Ypsilon. Spoglądanie było tym bardziej przyjemne, że jedynym miejscem, gdzie podukowana jest mała Lancia są zakłady w Tychach.

Karoseria – styl i elegancja w małym ciele

Ypsilon, przy długości, szerokości i wysokości 384 x 167 x 152 cm, nikomu nie pozwoli pozostać obojętnym. Pierwszym skojarzeniem, które mamy patrząc to ten mały kompaktowy samochód miejski to trzydrzwiowe nadwozie. W rzeczywistości jednak to pojazd pięciodrzwiowy z wygodnym dostępem na tylną kanapę, dzięki szerokiemu otworowi drzwiowemu z tyłu. Po bliższym przyjrzeniu, zauważymy dodatkowo, że model to stylistyczny majstersztyk. Patrząc z boku widać dwie dynamiczne krzywizny: pierwsza zaczyna się na masce silnika, po czym biegnie wzdłuż linii okien i dalej ku górze tylnego słupka. Druga zaś wspina się od słupka przedniego, wyznacza górną linię okien i jakby na przekór pierwszej - opada, rysując krawędź trójkąta tylnego okna (i schowanej tam klamki tylnych drzwi). Wyraźna separacja dachu od słupka tylnego nawiązuje do stylistyki Lancii Delta. Design nowej Lancii Ypsilon przewidywał od początku separację wybranych elementów karoserii, umożliwiając dwubarwną wersję kolorystyki. Nadwozia bi-colore wskazują bowiem, iż kolorystyka nigdy nie jest dla Lancii jedynie sprawą prostej estetyki, ale to realne nawiązanie do czasów, gdy stylizacja nadwozia była sprawą pierwszorzędną. Prezentowana na zdjęciach testowana Lancia Ypsilon jest wprawdzie w jednym kolorze, ale jasny odcień poszyć karoseryjnych, ciemna powierzchnia szyb bocznych i ciemna wypukła szyba tylna nawet w wersji jednokolorowej, dają niepowtarzalny efekt.

Wnętrze: elegancka funkcjonalność

Gdy do dyrektora Zakładu Fiat Auto Poland w Tychach Zdzisława Areta przyjechałem Lexusem, ten popatrzył na jeden z najlepszych samochodów świata i powiedział „duży samochód luksusowy jest łatwo zrobić. Sztuką jest zbudować samochód mały, który ma wszystko”. I taka jest właśnie mała Lancia.

Nawiązując do dziedzictwa swych poprzedników jest ona elegancka i innowacyjna. Otwierając drzwi zobaczymy wnętrze wykonane w dwóch kolorach. Jasne są zarówno fotele, poszycia drzwi i środkowa część deski rozdzielczej. Natomiast górna część deski rozdzielczej, górna część poszyć drzwi oraz spód deski ze schowkiem na rękawiczki wykonano w kolorze czarnym. Jak przystało na wersję klasy prestiż, jasne poszycia wykonano ze skóry, co dodatkowo podkreśla klasę modelu. Oprócz prestiżowego wykończenia, we wnętrzu można znaleźć kilka elementów nie spotykanych w innych modelach. Pierwszą odmiennością jest zastosowanie nowych foteli. Mają one nowatorską, węższą konstrukcję, przez co przy tej samej aranżacji wnętrza mamy więcej miejsca.

Po drugie model jest wyposażony w „Magic Parking" - innowacyjny system wspomagający parkowanie, uruchamiany przyciskiem , obok dźwigni zmiany biegów. System „Magic Parking" i korzysta z czujników typu radarowego umieszczonych zderzaku po obu stronach pojazdu. Ich wskazania tworzą „mapę” przestrzeni pomiędzy już parkującymi samochodami wraz z określeniem istniejących przeszkód. Na podstawie pomiaru prędkości obrotowej kół dokonywany jest równoczesny pomiar długości „luki" do zaparkowania. System informuje następnie kierowcę, iż dana przestrzeń nadaje się do parkowania - o ile jej długość równa jest długości samochodu plus 80 centymetrów (40 z przodu i 40 z tyłu), a więc minimum 4,6 metra. Odpowiedni komunikat wizualny i sygnał dźwiękowy pokazuje, czy manewr parkowania może być wykonany jednorazowo czy też w kilku „rzutach".

Kolejna innowację jest  system infotainment "Blue&Me-TomTom LIVE. Oparty na modelu TomTom Go 1000 system pozwala zarządzać telefonią komórkową, nawigacją satelitarną i dopływem informacji za pośrednictwem kolorowego wyświetlacza dotykowego, wykorzystując informacje pobierane z komputera pokładowego. Ekran dotykowy umożliwia także sterowanie samochodowym odtwarzaczem multimedialnym. System "Blue&Me-TomTom LIVE" instalowany jest na tablicy przyrządów Lancii Ypsilon po lewej stronie kierownicy. Kolejny hitem jest „Smart Fuel System". System ten automatycznie otwiera wlew paliwa po włożeniu końcówki „pistoletu" na stacji paliwowej a następnie zamyka po jej wyjęciu - ograniczając emisję oparów paliwa i zagrożenie przepełnienia. „Smart Fuel System" zapobiega także pomyłkowemu tankowaniu benzyny do zbiornika samochodu wyposażonego w silnik wysokoprężny.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Ekskluzywna Lancia Flavia „Red Carpet” na Salonie Samochodowym w Paryżu
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Lancia Delta – tradycja i nowoczesność
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.