x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test AudiA5 Sportback - limuzyna w stylu coupe

04.04.2013, 16:20 przez Bogusław Korzeniowski

A może nie coupe…

A5 Sportback nie jest jednak prawdziwym coupe. Zamiast uchylanej metalowej pokrywy bagażnika, otwieramy klapę z szybą odsłaniając potężny kufer. W podstawowym układzie bagażnik ma 480 litrów pojemności. Po złożeniu oparć kanapy, pojemność wzrasta do 980 litrów, a na podłodze można wówczas przewozić pakunki mające 200 cm. Ciekawie rozwiązano też zasłonę bagażnika. Aby nie przeszkadzała przy wkładaniu bagażu, pokrywa jest dwuczęściowa: krótsza część blokuje się w uchwytach wbudowanych w poszycie bagażnika, a dłuższa – w pokrywie bagażnika. Przy otwarciu klapy część dłuższa unosi się w górę wraz z nią, a po zamknięciu przylega dokładnie do krótszej części.

Innowacje w rozwiązaniach technicznych

Kilka tysięcy kilometrów przejechanych różnymi modelami pozawalają wydać opinię o perfekcyjnym prowadzeniu. W A5 Sportback kierowca może cieszyć się precyzyjną reakcją na ruchy kierownicy oraz doskonałą przyczepnością. W pojeździe wyeliminowano też zjawisko podsterowności. Uzyskano to bez stosowania dodatkowych komponentów (nie ma więc wzrostu masy), a jedynie poprzez inteligentny program ESP. Gdy tylko elektronika rozpozna, że wewnętrzne koło przedniej osi napędzanej jest za bardzo odciążone i traci przyczepność, wprowadza tam celową, niewielką ingerencję hamulca. W ten sposób nadmiar momentu obrotowego zostaje skierowany na koło zewnętrzne, które dzięki swojemu większemu obciążeniu jest w stanie przekazać większą siłę napędową na nawierzchnię drogi. Wytwarza to moment żyroskopowy wokół osi pionowej, a Sportback obraca się bardzo nieznacznie do wewnętrznej strony zakrętu. Tym samym przy wychodzeniu z ciasnych zakrętów nie następuje poślizg odciążonego koła (zazwyczaj w modelach przednionapędowych powstaje wówczas podsterowność).

Jeszcze bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie są w A5 Sportback Quatro, gdzie zastosowano sportowy mechanizm różnicowy. Podczas jazdy ze skręconymi kołami lub przyspieszania na zakręcie, w przypadku tego mechanizmu większa część siły napędowej przepływa do koła zewnętrznego. Odpowiedzialny za takie zjawisko sportowy mechanizm różnicowy, różni się od klasycznego tym, że z lewej i prawej strony otrzymał po jednej dodatkowej przekładni wzmacniającej. Gdy zostanie ona włączona, to koło jezdne jest zmuszone do wyższych obrotów realizowanych przez przekładnię i zamiast do odciążonego koła, większy moment napędowy płynie do koła mającego większą przyczepność. Reakcja systemu jest uwarunkowana wykorzystaniem danych z kąta skrętu, kąta obrotu wokół osi pionowej, przyspieszenia poprzecznego, prędkości jazdy itp. Dane te są kierowane do sterownika, a ten błyskawicznie wylicza idealny rozdział sił napędowych dla każdych warunków ruchu i wysyła sygnał do lewego lub prawego sprzęgła.

Dla kogo?

Model jest dla osób ktore szukają stylu coupe, ale jednocześnie potrzebują łatwego dostępu na tylną kanapę. Przemawia za tym zarówno styl i sportowe DNA, jak i walory limuzyny.

Aktualnie pojazd oferowany jest z czterema silnikami benzynowymi (1,8 TFSI – 170KM, 2,0 TFSI – 211KM, 3,0TFSI – 272 KM, 3,0 TFSI – 333KM), oraz czterema wysokoprężnymi ( 2,0 TDI – 143KM, 2,0 TDI - 177 KM, 3,0 TDI – 204KM 3,0 TDI – 245KM), ceny wersji podstawowych ustalono od 140 600 zł (1,8 TFSI) do 274 400 zł (3,0 333KM Quatro).

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: VW Passat CC vs Audi A5 Sportback
brak komentarzy
Premiery
Audi A6 Allroad Quattro – luksusowe kombi z terenowym zacięciem
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.