x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Citroen C3 Pluriel - typowe usterki, poradnik kupującego

05.04.2013, 11:29 przez Bogusław Korzeniowski

Przed drugą wojną światową powstał jeden z najpopularniejszych samochodów świata -Citroen 2CV (jego historię poznasz w tekście  Citroen 2CV – pojazd, który ukształtował wizerunek marki).

Był to pierwszy pojazd, w którym zamiast tradycyjnej blaszanej powierzchni dachu zastosowano płótno. Po kilkunastu latach idea brezentowego dachu została przejęta przez wielu producentów i obecnie turyści wypoczywający w krajach śródziemnomorskich, często spotykają się na drogach i w wypożyczalniach z wersjami „o dachu zwanym –ze względu na formę ściągania płótna- konserwą” .

Przez kilkadziesiąt lat udoskonalono strukturę płótna, dopasowanie do karoserii i system otwierania dachu. Prawdziwą innowację zaprezentowano jednak dopiero pół wieku po premierze pierwowzoru. Nowość, nosząca nazwę C3 Pluriel, także pochodzi z fabryk Citroena.

Tak jak wersja 2CV,  tak i produkowany w latach 2003-2009 Pluriel ma sylwetkę odbiegającą od obowiązujących standardów. Dzisiaj jednak nie wzbudza już sensacji swoim wyglądem. Ponieważ powstał na bazie seryjnej wersji poprzedniego C3, kształtem przypomina malucha Citroena, w którym karoseria sprawia wrażenie narysowanej cyrklem. Wskazują na to m.in: owalna krawędź dachu, zarysy szyb bocznych, pokrywy silnika i wnęk kół.

Jednak to nie kształt sprawił, że o samochodzie warto wspomnieć. Innowacją sprawiającą, że pojazd trafił do historii motoryzacji, jest system składania dachu. Standardowo Pluriel jest czteroosobową „limuzyną” o długości 393 cm i wysokości 156 cm. Tak jak w 2CV powierzchnia dachu została wykonana z materiału i może być zrolowana do tyłu. Różnica dotyczy jednak sposobu „ściągnięcia” dachu. W Pluriel’u kierowca naciska tylko przycisk, a materiał zostaje zsunięty przez urządzenia elektryczne. Dodatkowo lubiący „wiatr we włosach”, mają możliwość przeobrażenia samochodu w kabriolet. W tym celu wystarczy otworzyć klapę bagażnika i -po naciśnięciu przycisku zwalniającego mocowania szyby- „kanapkę” ze zrolowanego dachu i szyby tylnej umieścić w bagażniku. Taki pojazd nie ma dachu i tylnej szyby, a o dotychczasowej wersji przypominają tylko boczne pałąki. Aby całkowicie wyeliminować zarys limuzyny, można je... zdemontować. Ponieważ ważą one po 11 kg, a ich demontaż polega na otwarciu specjalnych zaczepów, zmienić charakter pojazdu może zarówno kobieta ubrana w delikatną sukienkę, jak i elegancki mężczyzna w stroju casual. Ich ubrania nie zostaną uszkodzone, ani zabrudzone. Po takim trzystopniowym demontażu z zamkniętego pojazdu typu limuzyna, otrzymujemy czteroosobowy kabrio.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Citroen 2CV – pojazd, który ukształtował wizerunek marki
brak komentarzy
Aktualności
Opel Cascada - nowy kabriolet z Rüsselsheim
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.