x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Jak przechowywać opony?

13.04.2013, 21:02 przez Bogusław Korzeniowski

Powszechne stosowanie ogumienia zimowego i letniego sprawia, że po każdej zmianie opon musimy te ściągnięte zabezpieczyć.

O czym warto pamiętać, aby po okresie letnim/zimowym zakładać przechowywane opony bez obaw o ich stan, sprawdziliśmy w w poradniku Michelin.

Oto najważniejsze zasady:

1.  Koniec sezonu – ściągamy

Ściągnięcie opon z samochodu nie jest równoznaczne, że możemy je włożyć w kąt i zapomnieć o problemie. Aby być pewnym, że bezstresowo można je będzie założyć ponownie, musimy spełnić kilka warunków:

  • ·  Opony i obręcze kół myjemy dokładnie wodą, a następnie dokładnie do sucha wycieramy. Trzeba też pamiętać, aby z rowków bieżnika usunąć wszelkie ciała obce jak zaschnięte błoto, kamienie, czy części organiczne. Zapewni to brak zmian w strukturze gumy wskutek nacisku obcych materiałów, czy rozkładu substancji mogących uszkodzić gumę
  • ·  Należy zaznaczyć która opona/koło była w danym miejscu samochodu. W warsztatach wulkanizacyjnych zazwyczaj jest to oznaczane jako np. PP (PP– Prawy Przód). Pozwoli to zamianę kół w następnym sezonie, aby zapewnić równomierne zużycie opon. Przypominamy, że zmiana następuje na krzyż prawy przód – lewy tył.
  • ·  Ponieważ powierzchnia opon nieużywanych, a wystawionych na działanie czynników atmosferycznych przez więcej niż cztery tygodnie wysycha i pęk, niezbędne jest nasączenie gum odpowiednimi preparatami (najbardziej znany środek to „czarnidło”). Dodatkowo aby wyeliminować zjawisko pękania gumy, opony należy zawsze przechowywać w pomieszczeniach czystych, suchych, zaciemnionych i chłodnych. 

2.  Prawidłowo układamy opony

  • W poradach Michelin wskazano dwa typy składowania opon: krótkoterminowe  (max 4 tygodnie) i długoterminowe (czyli przechowywane przez sezon). Według wskazanych tam zaleceń opony mogą być przechowywane w stosach, ale zalecane jest jednak przechowywanie na półkach. Gdy są w stosie, to wysokość ułożonych opon nie powinna  przekraczać 1,2 metra, a po okresie 4 tygodni stos opon powinien być odwrócony. Przy przechowywaniu na półkach (a raczej specjalnych uchwytach umocowanych na krawędziach półki) zalecane jest co cztery tygodnie obracanie opony, aby uniknąć deformacji.
czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porady
Ciśnienie w oponach – bezpieczeństwo i zysk
brak komentarzy
Porady
Wiosenny przegląd auta... pod blokiem
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.