x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Toyota Yaris Trend by Simple

28.04.2013, 20:33 przez Bogusław Korzeniowski

Jeśli jesteś kobietą, która lubi otaczać się pięknymi przedmiotami; jeśli czujesz, że Twoja odwaga daje Ci energię do bycia jeszcze bardziej atrakcyjną to… ta Toyota jest dla Ciebie!

Nową Toyotą Yaris jeździłem tylko w wersji Hybrid i wbrew hasłom reklamowym o rewelacyjnych własnościach jezdnych modelu i minimalnym zużyciu paliwa, nie byłem zachwycony tą wersją (więcej o powodach w tekście Test: Toyota Yaris Hybrid – traci przy bliższym poznaniu.

Wspomniałem jednak, że o ile do systemu hybrydowego w tak małym pojeździe mam zastrzeżenia, to karoseria i rozplanowanie przestrzenie są naprawdę super.

Przyjaciel do miasta i na wycieczki

Yaris nie jest samochodem rodzinnym. Osoby, które twierdzą „za tę cenę kupią dużo większy samochód”, muszą spojrzeć prawdzie w oczy: nie ma takiej możliwości. Oczywiście, są w stanie zakupić używany model na zachodzie (im bardziej sponiewierany, tym tańszy), ale zakup nowego samochodu z wyższej kategorii z podobnym wyposażeniem, jest raczej problematyczny. Tak więc musimy mieć świadomość, że jeżeli chcemy zakupić model rodzinny, to musimy przeznaczyć na to większą kwotę pieniędzy.

Wersje reprezentowane przez Toyotę Yaris to segment B, czyli pojazdy używane głównie przez samotnych singli i młode rodziny jako jedyny samochód, a częściej jako drugi samochód w rodzinie. W przypadku singli i młodych rodzin samochód jest stosowany zarówno w mieście, podczas dojazdu do pracy, jak przy ewentualnych wyjazdach z przyjaciółmi na weekendowe wycieczki. Sprawdzaliśmy zatem ten model, jadąc non stop na trasie Kraków – Tomaszów Mazowiecki – Kraków (co miało być namiastką takiego wyjazdu na wycieczkę). Okazuje się, że przejazd tym pojazdem ponad 500 km nie był wprawdzie tak przyjemny jak wersjami większymi i po przejeździe kierowca odczuwał zmęczenie i szum w głowie (niestety, w samochodach segmentu B jest gorsze wyciszenie wnętrza), ale pasażerowie nie narzekali na dyskomfort. Rozstaw osi 252 cm i szerokość nadwozia 169,5 cm zapewniały dość wygodną podróż czterem osobom (pojazd jest rejestrowany na pięć osób, ale komfort jazdy dla trzech siedzących z tylu jest bardzo ograniczony).

Także bagażnik mający 286 litrów zapewnia, że zabierzemy wszystkie artykuły na grilla czy na wycieczkę. Żadnych zarzutów nie można mieć natomiast do silnika 1329 ccm o mocy 99 KM i momencie obrotowym 125 Nm. Wprawdzie przy takim momencie obrotowym nie można oczekiwać znacznego przyspieszania w czasie jazdy i energicznego wyprzedzania ciężarówek czy jadących wolniej pojazdów, ale trasa 500 km ani razu nie zmuszała nas do jechania jak zawalidroga. Jednakże, jak wspominałem, modele segmentu B to najczęściej drugi model w rodzinie. Ponieważ zaś, zazwyczaj jeździ nim kobieta (drugi samochód, który jest większy zawsze zabiera mężczyzna) w Toyocie przygotowano fantastyczną ofertę – indywidualny model Yaris’a. 

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Toyota Yaris Hybrid – traci przy bliższym poznaniu
brak komentarzy
Innowacje
Test Toyota Prius Plug-in - prawdziwe auto przyszłości
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.