x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Astra Sedan – kompakt konkurujący z CLA

05.05.2013, 16:54 przez Bogusław Korzeniowski

Astra IV Sedan jest najpiękniejszym stylistycznie sedanem klasy kompakt. Ładniejszy od niego jest jedynie najnowszy Mercedes CLA…

Nowy Opel Astra Sedan o wymiarach dł./szer./wys.: 4658/1814/1476 mm oraz rozstawie osi  2 685 mm, ma wnętrze równie przestronne i wyposażone jak wersja hatchback. Ma jednak większą o 90 litrów pojemność bagażnika, wynoszącą od 460 do 1010 litrów (po złożeniu kanapy dzielonej w proporcji 60:40). Wydaje się zatem idealnym pojazdem dla osób szukających modelu prestiżowego za wartość zbliżoną do kompaktowych modeli segmentu C.

Geneza powstania modeli

Samochody sedan klasy kompaktowej są w rodzinie Opla dostępne już od roku 1962. Zważywszy zaś, że w chwili powstania tej klasy, rodzaje wersji nadwoziowych nie obejmowały modeli hatchback, powstanie sedanów było czymś całkowicie naturalnym. Dodatkowo zamożność społeczeństwa sprawiała, iż samochód mieli jedynie ludzie bogatsi i służył im jako model prestiżowy, lub prestiżowo-użytkowy (kombi). Wersje tamtego czasu miały też niepodważalną zaletę: stosunkowo prostą zależność cenową i uniezależnienie od wyposażania. Ponieważ pojazdy nie posiadały wówczas systemów bezpieczeństwa i komfortu, ich wartość była zależna jedynie od wielkości (czyli ilości użytych materiałów) i wykończenia wnętrza (czyli jakości materiałów tapicerskich). Dlatego samochody segmentu kompaktowego, będące tańsze niż duże modele, były adresowane do - szukających prestiżu - ludzi z rodzącej się klasy średniej (czyli mniej zamożnych niż kupujący modele drogie). Przełomem w rozwoju segmentu stał się rok 1974, kiedy wprowadzono na rynek model Golfa.

Stworzenie nowego pojmowania klasy kompaktowej jako modelu użytecznego, a nie prestiżowego i coraz większa zamożność społeczeństw sprawiły, że modele sedan stopniowo traciły swe atuty. Nadal wprawdzie były w ofercie handlowej, ale wynikało to z zaoferowania klientom maksymalnego wachlarza rodzajów karoserii, a nie z największych zysków handlowych sprzedaży takich modeli. Sedany jako wersje prestiżowe były głównie w modelach droższych, a kompakty stały się modelami popularnymi z maksymalnym wykorzystanie cech użytkowych.

Kolejna zmiana postrzegania wersji sedan nastąpiła kilkanaście lat temu. Wraz z rozwojem nowych rynków okazało się, że w rozwijających się krajach samochód sedan klasy kompakt (a nawet wersje mniejsze powstałe jak modyfikacja segmentu B) jest - jak w latach 60-tych w Europie Zachodniej - ideałem prestiżu dla bogacącego się społeczeństwa.

Obecnie największe rynki zbytu na modele sedan segmentu C są w Turcji i Rosji (w roku 2011 ponad 51 procent nabywców samochodów kompaktowych w Rosji zdecydowało się na zakup wersji sedan). W krajach Europy Zachodniej ich sprzedaż waha się miedzy 10% - 15% sprzedaży całego segmentu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Od Kadetta A do Astry IV
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Opel Astra GTC - piękno to dopiero początek
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.