x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowa generacja silników benzynowych Opla

07.05.2013, 17:43 przez Bogusław Korzeniowski

Oferta jednostek napędowych Opla wzbogaca się o zupełnie nowe silniki wysokoprężne oraz benzynowe.

Pierwszym w serii jest – zaprezentowany zaledwie przed kilkoma miesiącami czterocylindrowy turbodoładowany silnik SIDI Turbo o pojemności 1,6 litra z zapłonem iskrowym i bezpośrednim wtryskiem paliwa. To początek operacji gruntownego odświeżania oferty jednostek napędowych, której celem jest zapewnienie klientom jak największych korzyści zarówno pod względem niskiego zużycia paliwa oraz wydajności, jak i kultury pracy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. W porównaniu z silnikami poprzedniej generacji zużycie paliwa i emisję CO2 udało się obniżyć aż o 13%, a maksymalny moment obrotowy i maksymalna moc wzrosły o 30%.

Nowa rodzina silników obejmuje jednostkę Eco Turbo o mocy 125 kW/170 KM i maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm oraz jej wariant Performance Turbo o mocy 147 kW/200 KM i maksymalnym momencie obrotowym 300 Nm. Wersja 170-konna została stworzona z myślą o optymalizacji zużycia paliwa i dużej elastyczności dzięki wysokiemu momentowi napędowemu dostępnemu w niskich zakresach obrotów silnika. Wersja o mocy 200 KM ma natomiast stanowić wzór osiągów w swojej klasie. Nowy silnik – owoc pracy inżynierów z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Technicznego w Rüsselsheim – debiutuje w kabriolecie Cascada, wkrótce zawita też jednak pod maskę innych modeli.

 „Nowa rodzina silników średniolitrażowych to olbrzymi postęp w procesie gruntownej modernizacji naszych jednostek napędowych. Te silniki, mimo mniejszej pojemności, zapewniają płynne przyspieszanie i duże osiągi. Odznaczają się także wysoką kulturą pracy i są przyjazne dla środowiska” – stwierdził Marcel Frensch, asystent głównego inżyniera projektu.

Sercem nowej turbodoładowanej rodziny silników SIDI Turbo jest zupełnie nowy blok cylindrów zdolny wytrzymać maksymalne ciśnienie sprężania 130 barów. Materiał wybrany do konstrukcji bloku to żeliwo połączone z aluminiową płytą skrzyni korbowej.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Technika
4 z 5 silników Opla będzie nowe
brak komentarzy
Technika
Ofensywa skrzyń biegów Opla: nowa generacja
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.