x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Fiat 500L diesel – indywidualny pojazd z kiepskim silnikiem

09.06.2013, 13:29 przez Bogusław Korzeniowski

Fiat 600 Multipla z roku 1956 stał się prekursorem mody na kompaktowe mikrovany.

Fiat 500L - który mamy okazję testować - jest współczesną interpretacją tamtej filozofii i redefiniuje kategorię samochodu kompaktowego dla współczesnej rodziny. Przyznam, że patrząc na samochód na obrazkach, czy w salonie dilerskim, nie odczuwałem szczególnego entuzjazmu. Ot próba wykorzystania „mitu Fiata 500” do wypromowania nowego samochodu. Jednakże jeżdżąc nim całkowicie zmieniłem zdanie. Samochodzik nie jest jedynie „nadmuchaną pięćsetką”, ale … da się lubić. Przypomina mi to spotkanie z Multiplą, która wydawała się stylistycznym koszmarkiem, ale każdy to miał okazję przejechać nią ponad 1000 km uważa ją za fantastycznego przyjaciela w podróży…

Uniwersalna karoseria Fiata 500L

Zgodnie z najnowszymi badaniami średnia długość samochodów sprzedawanych w Europie wynosi 4,1 metra, gdyż ta wielkość wystarcza zarówno na dalsze podróże, jak i poruszanie się w ruchu miejskim. Dlatego projektując Fiata 500L przyjęto długość 414 cm,  szerokość 178 cm, wysokość 166 cm i rozstaw osi 261 cm. Taka karoseria sprawia, że model –mimo długości większej zaledwie o 7 cm od Punto - może swobodnie pomieścić pięć osób i to o wzroście nawet 2 metry. Dodatkowo karoseria ta zapewnia pojemność bagażową  400 litrów. Po podejściu do modelu, otwieramy drzwi i… szok. Takiego doświetlenia wnętrza nie ma żaden model. Uzyskano to dzięki maksymalnemu przeszkleniu karoserii. W efekcie mamy nie tylko wrażenie lepszej widoczności i polepszone parkowanie, ale także zwiększono bezpieczeństwo pojazdu. Badanie wykonane kiedyś przez Volvo wykazało bowiem, że w mieście najczęstszą przyczyną stłuczek jest martwe pole w przednich słupkach. W 500L dzięki dodatkowym okienkom w słupkach przednich, widoczność polepszono zaś o 30% w stosunku do jego rywali. W testowanym samochodzie przedział pasażerski rozświetlało dodatkowo (dostępne w opcji za 4000 zł) szklane okno dachowe o powierzchni 1,5 metra kwadratowego.

To, co zaskakuje w pojeździe po wejściu do wnętrza to niespotykana wygoda. Dotyczy to nie tylko szerokości na przednich fotelach, ale także na tylnej ławce. Wysoki poziom komfortu wynika także z licznych możliwości konfiguracji siedzeń. Przykładowo złożone płasko do przodu oparcie fotela przedniego pasażera służyć może jako „stolik” na torbę albo laptop kierowcy, a po rozłożeniu tylnej kanapy uzyskuje się płaską podłogę ładunkową o długości całego przedziału pasażerskiego (240 cm). Dzielona i składana w proporcji 60/40 tylna kanapa może być także przesuwana wzdłużnie co wraz z regulacją pochylenia oparcia stwarza kolejne możliwości adaptacji wnętrza.

To, na co warto zwrócić uwagę we wnętrzu, to system multimedialny, oparty na nowej generacji platformy multimedialnej UConnect. Powstała ona z myślą o stworzeniu systemu wielofunkcyjnego pod kątem „obsługi" głównych mediów w samochodzie:  radioodtwarzacza, telefonu komórkowego, odtwarzaczy multimedialnych, iPad'a lub smartfonów. Centralną częścią urządzenia jest 5-calowy ekran, który pozwala na łączenie z odbiornikiem radiowym, czy źródłem multimedialnym (w moim przypadku smartfon). W tym drugim przypadku wystarczyło tylko wybrać urządzenie zewnętrzne, a bezpośrednio ze smartfona via Bluetooth (urządzenie było zalogowane celem korzystania w zestawu telefonicznego), na głośniki systemu audio w samochodzie dociera zgromadzona tam muzyka. 

UConnect wprowadził także do samochodu aplikację eco:Drive Live, która monitoruje styl jazdy kierowcy w czasie rzeczywistym i podpowiada bardziej ekologiczne sposoby prowadzenia, pomagając tym samym ograniczyć zużycie paliwa i emisję spalin. I najważniejsze …CAŁE MENU JEST W JĘZYKU POLSKIM…!

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Fiat Freemont – trzy oblicza, czyli dla każdego coś miłego
3 komentarze
Poradnik kupującego
Fiat Bravo II - typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.