x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi A3 Sportback g-tron

10.06.2013, 21:14 przez Bogusław Korzeniowski

Pięciodrzwiowy, kompaktowy samochód segmentu premium, który pod koniec roku pojawi się w sprzedaży, obok gazu ziemnego, będzie wykorzystywać przyjazny dla klimatu e-gaz Audi.

W A3 Sportback g-tron, pierwszym seryjnie produkowanym samochodzie Audi napędzanym gazem, znajdziemy wszystkie zaawansowane rozwiązania techniczne, które od lat są znakiem rozpoznawczym marki z Ingolstadt – od ultralekkiej konstrukcji, przez najnowsze rozwiązania z zakresu infotainment, aż po systemy informacji kierowcy. Model prezentuje również najnowszą myśl techniczną z dziedziny CNG (Compressed Natural Gas), dotyczącą magazynowania tego paliwa. Dwa ciśnieniowe zbiorniki zlokalizowano pod podłogą bagażnika. Mieszczą ok. siedmiu kilogramów gazu ziemnego. Zamontowano je tam, gdzie zwykle znajduje się koło zapasowe, dlatego prawie nie zmniejszają pojemności bagażnika.

Zbiorniki, w których gaz magazynowany jest pod ciśnieniem 200 barów, wykonano zgodnie z filozofią ultralekkiej konstrukcji Audi. Ważą o 70 procent, czyli średnio o 27 kg, mniej niż tradycyjne zbiorniki stalowe. Ich budowa jest bardzo nowatorska. Wewnętrzną warstwę tworzy nieprzepuszczający gazu poliamid, druga warstwa, wykonana z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym (CRP) zapewnia możliwie wysoką wytrzymałość, a trzecia, z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym (GRP), skutecznie chroni zbiornik przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Spoiwem łączącym poszczególne rodzaje włókien jest żywica epoksydowa. Inne innowacyjne rozwiązanie techniczne zastosowane w Audi A3 Sportback g-tron, to elektroniczny regulator ciśnienia gazu. Ten zwarty i lekki element obniża o dwa stopnie -do wartości od ok. pięciu do dziewięciu barów -wysokie ciśnienie, z jakim gaz wypływa ze zbiorników. Dzięki temu, w listwie wtryskowej panuje zawsze właściwe ciśnienie: niskie podczas ekonomicznej jazdy przy niskiej liczbie obrotów, wysokie, jeśli kierowca wciśnie gaz i zwiększy liczbę obrotów.

Gdy ciśnienie w zbiorniku, przy zawartości ok. 0,6 kg gazu, spadnie poniżej dziesięciu barów, sterownik pracy silnika samoczynnie przełącza jednostkę na zasilanie benzynowe. Audi A3 Sportback g-tron zostało zaprojektowane jako samochód w pełni przystosowany do spalania obu paliw. W cyklu NEDC pokonać może ponad 400 km, a na zasilaniu benzynowym, kolejne 900 km. Łączny zasięg auta wynosi tyle samo, co zasięg pojazdu z silnikiem TDI. Aktualne zużycie paliwa można śledzić za pośrednictwem systemu informacji kierowcy. Dwa wskaźniki na tablicy rozdzielczej informują o poziomie napełnienia zbiorników. By maksymalnie usprawnić tankowanie samochodu, zarówno wlew benzyny, jak i zawór gazu znajdują się pod wspólną pokrywą.

Tuż po napełnieniu zbiorników paliwem i przy niskich temperaturach, silnik Audi A3 Sportback g-tron odpala wykorzystując w pierwszym rzędzie zasilanie benzynowe i tak szybko jak to możliwe, przełącza się na zasilanie gazowe. Silnik, to zmodyfikowana jednostka 1.4 TFSI, gdzie głowicę, turbosprężarkę oraz układ wtryskowy i katalizator dostosowano do zasilania gazowego. Dzięki mocy 81 kW (110 KM) i momentowi obrotowemu 200 Nm, od 0 do 100 km/h pojazd przyspiesza w czasie 11 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 190 km/h.  Biorąc pod uwagę efektywność i ekonomię jazdy, Audi A3 Sportback g-tron wyznacza nowe standardy w swoim segmencie. Według testów NEDC, emisja CO2to poniżej 95 g na km, a koszty paliwa wynoszą ok. czterech euro na 100 km. Na 100 km, samochód zużywa poniżej 3,5 kg gazu ziemnego lub e-gazu Audi –paliwa produkowanego w ramach projektu Audi e-gas z wody i dwutlenku węgla, z wykorzystaniem ekologicznej energii elektrycznej. Jego zastosowanie oznacza dla czterech ringów początek nowej ery. Audi, jako pierwszy producent w branży motoryzacyjnej, stworzyło cały łańcuch produkcyjny zrównoważonych nośników energii. Proces produkcyjny w wytwórni e-gazu, jaką Audi wybudowało w dolnosaksońskiej miejscowości Werlte, przebiega w dwóch dużych etapach. Pierwszy to elektroliza, a drugi – metanizacja. W pierwszym etapie wytwórnia wykorzystuje energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł, by w trzech elektrolizatorach rozłożyć wodę na tlen i wodór. Uzyskiwany przy tym wodór, można w razie potrzeby oddzielić i spożytkować jako paliwo pojazdów przyszłości z ogniwami spalinowymi.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Audi A3 Sportback 2.0 TDI - Better Faster Stronger
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Mercedes Sprinter NGT - prawie idealny
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.