x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Hyundai Elantra - kompaktowa limuzyna

12.06.2013, 00:33 przez Paweł

Kompaktowe limuzyny przodują w rankingach sprzedaży nowych samochodów w krajach Europy wschodniej. Jakie szanse w tym segmencie ma koreański zawodnik?

Dobre pierwsze wrażenie

Gdy spojrzymy na Elantrę z przodu, rzuca się w oczy wyraźne podobieństwo do innych modeli koncernu, w szczególności Hyundaia i40 oraz i30. Nad wyglądem samochodu czuwał niemiecki Designer Peter Schreyer, znany ze swoich projektów dla grupy VAG (Audi TT, Audi A3, Volkswagen New Beetle). Nadmienić trzeba, że Schreyer został niedawno szefem koncernu Hyundai/Kia.

Charakterystycznym motywem dla projektów Bawarczyka są dwie, zwężające się ku środkowi linie, przypominające kształtem kobiece biodra lub - jak kto woli - obrys skrzypiec. Kształt ten determinuje wygląd przedniego pasa samochodu oraz pojawia się we wnętrzu na konsoli środkowej i kierownicy.

Gdy spojrzymy na samochód z boku, jego kształty przywodzą na myśl popularne ostatnio czterodrzwiowe coupe (mercedes CLA). Udało się to osiągnąć dzięki krótkiej masce oraz zgrabnie opadającej ku tyłowi linii dachu, która płynnie przechodzi w wyżej położoną klapę bagażnika i wysoko poprowadzonej linii okien.

Wnętrze, przestronne i stylowe, ale …

Największą zaletą  Hyundaia Elantra jest przestronne wnętrze. Wszystko za sprawą rozstawu osi, wynoszącego dokładnie 2,7 metra. To o aż 10 cm więcej niż oferuje Toyota Corolla i dokładnie tyle samo, co należąca do wyższej klasy Toyota Avensis. Rozmiar kabiny pasażerskiej docenią szczególnie pasażerowie tylnej kanapy, którym nie zabraknie miejsca na nogi oraz nad głowami. Spory jest także bagażnik, który oferuje 485 l  z możliwością zwiększenia tej przestrzeni przez złożenie tylnej kanapy. Jednak jego wadą jest niewielki otwór załadunkowy, dodatkowo pomniejszany przez wystające zawiasy klapy, co znacznie utrudnia załadowanie większych przedmiotów. Ponadto, złożone siedzenia nie tworzą jednej płaszczyzny z podłoga bagażnika. 

Przednie fotele  posiadają spory zakres regulacji i zapewniają wygodną pozycję nawet na dłuższych trasach. Jednakże nie należą do idealnych. Słabo podtrzymują plecy w zakrętach, gdyż brakuje im głębszego wyprofilowania boków.

Mocną stroną Elantry są za to walory użytkowe. Schowki i uchwyty na napoje we wnętrzu są praktyczne i pojemne, a przede wszystkim rozmieszczone z głową. Widać, że nad całością czuwał Niemiec. Ponadto, koreański producent zadbał też o kilka praktycznych drobiazgów, które umilają życie, a o których wiele europejskich firm zapomina w imię cięcia kosztów. Mam tu na myśli np. pełnowymiarowe koło zapasowe, dodatkowe gniazdo zasilania w podłokietniku czy podświetlane lusterka w osłonkach. Ten ostatni detal z pewnością doceni każda kobieta.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Astra Sedan – kompakt konkurujący z CLA
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.