x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Dynamiczny czterodrzwiowy kompakt Audi

13.06.2013, 10:57 przez Bogusław Korzeniowski

Audi A3 Limousine, pierwszy w segmencie kompaktowych samochodów Premium sedan z Ingolstadt, fascynuje swoim sportowym duchem.

Zawdzięcza to w głównej mierze niewielkiemu ciężarowi.Wyposażony w silnik 1.4 TFSI i przekładnię S tronic, dzięki lekkiej konstrukcji, waży zaledwie 1250 kg. Wiele elementów przedziału pasażerskiego wykonano z najwyższej jakości hartowanych stopów stali, a maskę silnika z aluminium. Niewielki ciężar mają także silniki i podwozie.

Audi A3 Limousine, limuzyna o długości 4460 mm, godzi klasyczną koncepcję podziału bryły samochodu na trzy strefy, z dynamiką auta typu coupé. Płaska powierzchnia dachu kończy się słupkiem C, który w elegancki sposób schodzi na boki karoserii. Po bokach pojazdu przebiega ostro zarysowana linia „tornado“. Wnęki kół wyraźnie wysunięto na zewnątrz.

Charakterystycznym elementem przodu pojazdu – jak w przypadku każdego Audi – jest osłona chłodnicy singleframe. Wyrazisty, poziomy kontur zderzaka oraz duże wloty powietrza podkreślają szerokość limuzyny. Na życzenie, nowe Audi zjeżdża z taśmy produkcyjnej z w pełni diodowymi reflektorami. To  techniczna i wizerunkowa nowinka z najwyższej półki. Dodatkowo klient może sobie zażyczyć,  by jego pojazd miał również diodowe światła tylne.

Przestronne wnętrze jest lekkie i przejrzyste, tablica rozdzielcza smukła, a konsola środkowa pochylona lekko ku kierowcy. Duże, okrągłe nawiewy, listwy dekoracyjne z trójwymiarowym efektemi elegancki panel klimatyzacji, to najlepsze dowody dbałości o szczegóły, z jaką Audi produkuje swoje samochody. Podobnie jak w przypadku każdego Audi, obsługa przyrządów jest tu jasna i intuicyjna. 425-litrowy bagażnik można powiększyć po złożeniu oparć tylnych siedzeń.

Na początek program Audi A3 Limousine obejmować będzie trzy silniki, dwie jednostki TFSI i jeden motor TDI. Ich pojemność skokowa to odpowiednio 1,4, 1,8 i 2,0 l, a moc sięga od 103 kW (105 KM) do 132 kW (180 KM). Wszystkie silniki są efektem nowatorskiej myśli technicznej Audi. Potrafią pogodzić ogromną moc z zadziwiająco niskim zużyciem paliwa. Wartą podkreślenia nowością jest technika cylinder on demand (COD) zastosowana w silniku 1.4 TFSI. Dzięki niej, przy niskich obciążeniach podczas jazdy, można odłączyć dwa cylindry. Kolejne silniki, w tym m. in. jednostka 2.0 TDI zgodna z europejskim standardem emisji spalin Euro 6 oraz silnik 1.6 TDI, będą dostępne już po wejściu modelu do sprzedaży.

Również układ przeniesienia napędu Audi A3 Limousine to najlepsze rozwiązania w swojej klasie. Zależnie od rodzaju silnika, auto jest wyposażone w przekładnię manualną lub automatyczną S tronic. Dwusprzęgłowa skrzynia biegów, w połączeniu z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi driveselect,posiada funkcję wolnego biegu redukującą zużycie paliwa. Już po pojawieniu się modelu na rynku,przewidziano wprowadzenie wersji ze stałym napędem na cztery koła quattro.

Za sportowym charakterem Audi A3 Limousine kryje się precyzyjny rozkład obciążeń między osiami (59 % – oś przednia i do 41 % – oś tylna) oraz technicznie zaawansowane podwozie. Elementy zawieszenia McPhersona osi przedniej, częściowo wykonano z aluminium. Czterowahaczowa oś tylna przyjmuje osobno siły wzdłużne i poprzeczne. Czułe wsparcie kierownicy ma efektywny napęd elektromechaniczny. Na życzenie, Audi wyposaża pojazd w progresywne wspomaganie układu kierowniczegoz regulacją przełożenia. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC posiada inteligentną blokadę elektroniczną. Dzięki niej, pokonywanie szybkich zakrętów przebiega jeszcze płynniej i bezpieczniej.

Elementem wyposażenia opcjonalnego nowego Audi A3 Limousine jest system wyboru dynamiki jazdy Audi driveselect (montowany seryjnie w egzemplarzach linii Ambiente). System umożliwia kierowcy wybór różnych trybów pracy silnika, wspomagania kierownicy oraz przekładni S tronic. Obok podwozia  z elektromagnetycznym systemem kontroli zawieszenia Audi magneticride, można wybrać jeszcze jedno z dwóch innych podwozi sportowych. Rozmiar kół sięga od 16 do 19 cali, przy czym koła w ostatnim rozmiarze dostępne są tylko w kombinacji z podwoziem sportowym Audi magneticride.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Audi A3 Sportback 2.0 TDI - Better Faster Stronger
brak komentarzy
Premiery
Audi A3 e-tron
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.