x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Quattro – 30 lat sportowej myśli Audi

19.06.2013, 14:12 przez Bogusław Korzeniowski

Audi to marka znana ze swych sportowych tradycji i efektywnego przenoszenia wyczynowych rozwiązań do modeli seryjnych. Klienci na całym świecie znają sportowe wcielenia różnych modeli Audi, oznaczone charakterystycznym symbolem RS. To znak gwarantujący najwyższe osiągi, komfortowe, ponadstandardowe wyposażenie i ogromną satysfakcję z jazdy samochodem Audi. Kierowca otrzymuje je dzięki odpowiedzialnej za produkcję modeli RS, ale także za przygotowywanie zindywidualizowanej oferty dla klientów oraz za przygotowywanie wyścigowych modeli Audi, spółce córce Audi – quattro GmbH, która w tym roku obchodzi trzydzieste urodziny.

30 lat działalności quattro GmbH, to symbol efektywności i najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych. Pojęcie quattro oznacza nie tylko technikę, która odniosła ogromny sukces, ale też dynamiczny styl życia pod znakiem Audi. Jako spółka zależna od Audi AG, firma odpowiada za trzy zakresy działania koncernu. Pierwszy z nich to rozwój nowych rozwiązań technicznych i konstruowanie najbardziej efektywnych samochodów marki Audi – modeli RS i R8. Drugi zakres to indywidualizacja pojazdów i akcesoria, a trzeci, najnowszy zakres, to sport motorowy.

Samochody produkowane przez quattro GmbH mają specjalną misję. Intencją wprowadzania na rynek modeli RS jest zaoferowanie pełnej oferty w danej serii. Każdy z nich to wielki indywidualista z niezależnym, właściwym tylko sobie charakterem. Skrót RS poświadcza, że oznaczone nim modele posiadają najmocniejszy silnik w danej rodzinie, cechują się ekstremalną dynamiką jazdy i oszczędnością formy przy doskonałych własnościach użytkowych na co dzień oraz wyposażone są w stały napęd na cztery koła quattro.

Wchodząc w czwartą dekadę swej działalności, firma ma się czym poszczycić. Jeszcze nigdy w swej historii  nie oferowała tylu unikalnych modeli, co obecnie. W ofercie znajdziemy Audi R8 z trzema silnikami i dwiema formami karoserii do wyboru, Audi RS 4 Avant, RS 5 w wersji Coupe i Cabriolet, RS 6 Avant, RS 7 Sportback, TT RS w dwóch wariantach Coupe i Roadster oraz RS Q3, pierwszy w  ofercie Audi sportowy SUV.

Zadaniem przedsiębiorstwa, jako sportowej twarzy Audi, jest ciągłe przesuwanie granic tego, czego wykonanie umożliwia aktualny stan wiedzy technicznej. To właśnie quattro GmbH, po raz pierwszy zastosowało mechanizm różnicowy z koronowym kołem zębatym w układzie napędowym quattro i tarcze hamulcowe o falowym kształcie. Także w dziedzinie ultralekkiej konstrukcji, tak ważnej dla Audi, nieustannie proponuje pionierskie rozwiązania w zakresie wykorzystywania elementów z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Zlokalizowany w Neckarsulm i ściśle współpracujący z Audi AG Dział Rozwoju quattro GmbH,  zatrudnia 120 pracowników. Kompetencjom w dziedzinie rozwoju nowatorskich rozwiązań towarzyszy szeroka wiedza dotycząca również produkcji seryjnej samochodów. Inżynierowie quattro GmbH sami zajmują się prawie wszystkimi zadaniami, począwszy od badań aż po testy, w tym też konstruowaniem nowych silników, np. jednostki 2.5 TFSI. Wraz z konstruktorami Audi opracowali także silnik 4.0TFSI, w którym w nowy, inteligentny sposób zastosowano koncepcję downsizingu. Mieli również ogromny wkład w powstanie systemu Dynamic Ride Control, w który wyposaża się trzecią już generację aut ze znakiem czterech ringów.

 Audi R8 wytwarzane jest w zakładach w Neckarsulm. 80 procent pracy wykonuje się  tu ręcznie. Z taśmy w tamtejszej fabryce zjeżdża także Audi RS 5 Cabriolet, Audi RS 6 Avant i Audi RS 7 Sportback. W przypadku pozostałych modeli, firma ściśle kooperuje z tymi zakładami Audi, w których dane pojazdy powstają – fabrykami w niemieckim Ingolstadt, w Martorell w Hiszpanii i w Győr na Węgrzech.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Audi A6 Allroad Quattro – luksusowe kombi z terenowym zacięciem
brak komentarzy
Technika
Audi Quattro – samochodowy gekon
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.