Alfa Romeo 4C: doskonałość „Made in Italy”.

20.06.2013, 17:24 przez Bogusław Korzeniowski

Alfa Romeo odkrywa technologię i tajemnice konstrukcyjne nowego kompaktowego, supersportowego modelu, który stanowi esencję sportowego ducha ukrytego w „DNA Alfa Romeo": to osiągi i doskonałość techniczna, ukierunkowana na zapewnienie maksymalnej przyjemności z jazdy w połączeniu z zapierającym dech w piersi stylem.

Przy projektowaniu Alfy Romeo 4C korzystano z największych osiągnięć techniczno- przemysłowych marek Alfa Romeo i Maserati. Dzięki wspólnym działaniom, prowadzonym w ramach Grupy Fiat i Chryslera, współpraca pomiędzy tymi dwoma firmami prowadzona była pod kątem zintegrowania działu projektowego Alfy Romeo i działów produkcyjnych Maserati. Do tego dochodzi wkład techniczny i technologiczny innych firm włoskich, będących światowymi liderami w branży części produkowanych do najlepszych samochodów sportowych.

Ponadto, zakład Maserati gwarantuje maksymalną jakość i dbałość o każdy szczegół z niemal zegarmistrzowską precyzją. Zresztą Modena i jej okolice są krainą najsłynniejszych sportowych samochodów, w której znajduje się wszystko, co potrzebne do ich produkcji: tradycja, technologia, wiedza, a przede wszystkim pasja - ta sama, która była natchnieniem dla zespołu, który wymyślił, zaprojektował i wyprodukował Alfę Romeo 4C.

Aby zagwarantować iż 4C będzie prawdziwym samochodem sportowym, inżynierowie Alfy Romeo mogli stawiać na ilość koni mechanicznych, zwiększając moc i osiągi, ale ze względu na wysokie koszty zakupu i obsługi, auto to byłoby znacznie trudniej osiągalne. W związku z tym zdecydowali się obrać inną drogę: zmniejszenie masy samochodu poprzez zastosowanie materiałów łączących w sobie lekkość i wytrzymałość oraz udoskonalenie, a czasami wręcz stworzenie procesów produkcyjnych, które scalą nowoczesną technologię z rzemieślniczym kunsztem. W ten sposób uzyskano całkowitą masę wynoszącą zaledwie 895 kg: jest to rekord, dzięki któremu Alfa 4C jest jednym z najlżejszych samochodów na świecie - waży dużo mniej, niż samochód miejski i zapewnia stosunek masy do mocy poniżej 4 kg/KM.
Aby osiągnąć ten ambitny cel, wiele uwagi poświęcono materiałom, wybierając je pod kątem określonej wagi i właściwości chemiczno-fizycznych, mechanicznych i technologicznych, które najlepiej spełniają wymogi związane z osiągami i dynamicznym zachowaniem sportowego auta. Na wagę 895 kg składają się głównie: aluminium, stal, kompozyt SMC oraz włókno węglowe.

Więcej na temat nowoczesnych materiałów użytych w strukturze Alfy Romeo 4C piszemy w tekście Alfa 4C stosunek masy do mocy jak w wyścigówce .

Cechą charakterystyczna modelu jest także fakt, iż nie jest on modelem wielkoseryjnym. Ta filozofia produkcji jest nierozerwalną częścią „DNA" zakładu Maserati w Modenie, gdzie powstaje model. Tutaj innowacja łączy się przede wszystkim z pasją osób tu pracujących, która przekłada się na dyscyplinę i determinację właściwego wykonywania swojej pracy.  To właśnie ludzki dotyk dodaje wartości produktowi, tak bardzo, że zakład ten oddala się od koncepcji „produkcji masowej", na rzecz podejścia zdecydowanie bardziej rzemieślniczego. Wystarczy przypomnieć, że minimalny „takt time" - prędkość produkcji potrzebna do zagwarantowania dostawy - wynosi 20 minut: ta wartość podkreśla wyjątkowość tego zakładu, zwłaszcza gdy porównamy ją z zakładami o masowej produkcji, w których najkrótszy „takt time" wynosi około 50 sekund.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.