CENIT VERDE zwiększa elektromobilność w Hiszpanii

20.06.2013, 20:29 przez Bogusław Korzeniowski

CENIT Verde to projekt badawczy poświęcony badaniom i rozwojowi technologii mającym na celu ułatwić wprowadzenie pojazdów elektrycznych w Hiszpanii. Przez okres czterech lat badań ponad 800 specjalistów z 16 firm i 14 instytucji publicznych z rożnych sfer połączyło siły, aby opracować zrównoważoną alternatywę w motoryzacji, infrastrukturze i energetyce.

Cegasa, Cobra, Endesa, Iberdrola, Lear i Siemens to tylko niektóre z firm biorących udział w projekcie kierowanym przez SEAT Technical Center – przy wsparciu Ministerstwa hiszpańskiej gospodarki i konkurencyjności, Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych (CDTI) oraz  Fundació Centre Technologic (CTM). Projekt o budżecie 34 mln euro, stał się europejskim punktem odniesienia ze względu na charakter PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego).

Owocem badań stał się SEAT LEON VERDE wyposażony w inteligentny system zarządzania ładowaniem. Projekt zwiększył zakres badań na temat elektromobilności i pobudził inwestycje i innowacje, by Hiszpania stała się jednym z liczących się graczy w sektorze pojazdów elektrycznych. Dzięki wspólnym wysiłkom poczyniono postępy w wielu różnych dziedzinach.

Projekt CENIT VERDE poszerzył technologiczne know-how przyczyniając się do konkurencyjności spółek uczestniczących w badaniach oraz utorował drogę dla przyszłych umów między tymi spółkami i ośrodkami technologicznymi, aby kontynuować prace w ramach projektów międzysektorowych oraz wypromować technologie niezbędne do upowszechnienia elektromobilności.

SEAT LEON VERDE jest rezultatem projektu VERDE CENIT i został zbudowany w oparciu o nowego SEAT-a Leona. Prototyp wykorzystuje główne innowacje opracowane w ramach projektu. Auto wyposażono w silnik elektryczny produkujący moc 75 kW oraz charakteryzujący się zerową emisją spalin, a także spalinową jednostkę o pojemności 1,4 litra i mocy 90 kW połączonych z 6-biegową skrzynią dostosowaną i zoptymalizowaną do hybrydowej pracy. Dzięki zastosowaniu 8,8 kWh baterii Ficosa z wbudowanym zaawansowanym układem chłodzenia i optymalizacji gospodarki cieplnej w trybie elektrycznym SEAT LEON VERDE ma zasięg do 50 km. Zastosowanie układu hybrydowego zwiększa zasięg do 816 km, w trakcie których średnie spalanie wynosi jedynie 1,6 litra paliwa na 100 km oraz emisję zaledwie 36 gramów CO2 na kilometr.

Inteligentne zarządzanie popytem na energią

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.