Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi pobiło rekord sprzed roku

21.06.2013, 09:30 przez Bogusław Korzeniowski

Po skróconym pierwszym treningu kwalifikacyjnym do jubileuszowego,24-godzinnego wyścigu w Le Mans (start w sobotę o 15.00), wszystkie trzy Audi R18 e-tron quattro są na czele stawki. Francuz LoïcDuval zdołał poprawić rekord sprzed roku o prawie 1,5 sekundy.

Wyścigowe hybrydy marki Audi, które jak dotąd w bieżącym sezonie są niepokonane, od początku nadawały ton zmaganiom na całych 13 kilometrach i629 metrach francuskiego toru. Podczas treningu i podczas kwalifikacji, bolidy z Ingolstadt zajęły trzy pierwsze miejsca. Najszybsze w obu treningach było Audi R18 e-tron Quatro z numerem startowym „2“, prowadzone przez trio w składzie: LoïcDuval (Francja), Tom Kristensen (Dania) i Allan McNish (Szkocja). Najlepszy czas dnia – 3 minuty i 22,349 sekundy wywalczył Duval, krótko po tym, jak o godz. 22.00 rozpoczęły się kwalifikacje.

Hiszpan Marc Gené, jadący w Audi R18 e-tron quattro z numerem startowym„3“, razem z Lucasem di Grassim (Brazylia) i Oliverem Jarvisem (Wielka Brytania),zajął drugie miejsce, z czasem 3 minuty i 24,341 sekundy. Trzecią pozycję wywalczyli zwycięzcy sprzed roku i obecni mistrzowie świata Marcel Fässler (Szwajcaria), André Lotterer (Niemcy) i Benoît Tréluyer (Francja). Bolid z numerem startowym „1“, z Lottererem za sterami, swe najszybsze okrążenie pokonał w czasie 3 minut, 25,474 sekund.

Żadna z trzech załóg Audi nie była jednak najbardziej skupiona na szybkich czasach przejazdu. To nie było ich główne zadanie. Po wstępnych treningach, które ubiegłej niedzieli upłynęły pod znakiem deszczu, Audi Sport Team Joest kontynuował rozpoczęty wówczas program testowy. Przede wszystkim skupiono się na testowaniu ogumienia i perfekcyjnej synchronizacji wszystkich trzech R18 e-tron quattro. Ponadto kierowcy przećwiczyli obowiązkowe rundy nocne. Udało się to wszystkim za wyjątkiem Marcela Fässlera, którego dwukrotnie zatrzymały czerwone chorągiewki.

Zarówno trening, jak i pierwsze kwalifikacje zakończono przed czasem, po wypadkach, w których na szczęście nikt nie ucierpiał, lecz zniszczono bariery ochronne. Koniec kwalifikacji, zaplanowanych pierwotnie na dwie godziny, ogłoszono już po 65 minutach.