x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Kia pro_cee’d GT i Kia cee’d GT

23.06.2013, 22:42 przez Bogusław Korzeniowski

Wyczynowe w swej naturze, nowa Kia pro_cee’d GT i Kia cee’d GT to dwa najbardziej usportowione, produkcyjne samochody w historii swej marki.

Oba te modele wyposażone są w turbodoładowany silnik benzynowy, a ich unikalne elementy stylizacyjne nadwozia i wnętrza oraz charakterystyka jezdna potrafią zadziwić niejednego doświadczonego kierowcę.

Kia pro_cee’d GT i Kia cee’d GT napędzane są nową wersją 1,6-litrowego silnika benzynowego GDI (bezpośredni wtrysk paliwa) o wzmocnionej konstrukcji zasilanego turbosprężarką dwukanałową (twin-scroll turbo) dającą do dyspozycji wyższy moment obrotowy w szerszym zakresie obrotów poprzez doprowadzenie do niej dwóch kanałów dolotowych dla niskich i wysokich wartości obrotowych W porównaniu z identycznej pojemności silnikiem wolnossącym jednostki te wykazują imponujący wzrost oddawanej mocy – aż o 51% do 204 KM i momentu obrotowego nawet o 61% − do 265 Nm, gdzie większość tej wartości dostępna jest już w niskim zakresie.

Zaprojektowane w architekturze przednionapędowej modele GT posiadają w standardzie sześciostopniową przekładnię manualną i przyspieszają od 0-100 km/h w czasie 7,7 sekundy, osiągając prędkość maksymalną 230 km/h. Godna uwagi jest elastyczność napędu: przyspieszenie na biegu czwartym od 60 do 100 km/h zajmuje  5,4 sekundy, a na biegu piątym i szóstym od 80 do 120 km/h – odpowiednio 7,3 oraz 8,8 sekundy.

Daleki od sztampy design

Nowe modele GT zostały zaprojektowane w Europie pod nadzorem Petera Schreyera,  Prezesa i Głównego Stylisty Kia Motors Corporation. Od pozostałych wersji modelowych wyróżnia je nowy wzór atrapy chłodnicy i osadzenia reflektorów, pogłębione zderzaki, czteropunktowe światła do jazdy dziennej LED w stylistyce kostek lodu, nowe lampy przeciwmgielne, podwójna, symetryczna i chromowana końcówka wydechu oraz potężniejsze 18-calowe felgi z lekkiego stopu, a także przyciągające wzrok, lakierowane na czerwono zaciski hamulców. Całości dopełnia paleta unikalnej kolorystyki lakierów nadwozia.

Wystrój kabin obejmuje sportowe fotele Recaro pokryte połączeniem zamszu i elementów skórzanych, metalizowane nakładki pedałów, specjalnie dobrane materiały wykończeniowe oraz kierownicę obszytą perforowaną skórą z czerwonymi przeszyciami.  Dodatkowo specjalnie dla modeli GT opracowano wersję, Kia Supervision Cluster obejmującą  wzbogaconą iluminację i wygląd zegarów z kolorowym wyświetlaczem LCD pokazującym prędkościomierz, informacje z czujników cofania, komputera pokładowego oraz ustawień systemowych. Wskaźniki te oferują tryb GT Racing wskazujący stopień doładowania turbosprężarki oraz użycia momentu obrotowego  na wzór wyświetlaczy stosowanych w autach F1. Zestaw wskaźników może być indywidualizowany zgodnie z preferencjami kierowcy na dwa sposoby: „analogowy” – tradycyjne wskazania prędkościomierza i komputera podróżnego lub „GT” – wyświetlający aktualną prędkość jazdy w formie wyraźnych, żółtych cyfr oraz wskazań rozwijanego przez silnik momentu obrotowego i wartości turbodoładowania (‘turbo-boost’). Wyświetlacz można dowolnie przełączać przyciskiem GT na kierownicy.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Kia Motors na FIFA Confederations Cup 2013
brak komentarzy
Premiery
Nowa Kia Carens
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.