x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Samochody do 5 000 zł - Ford Ka kontra Nissan Micra

24.06.2013, 11:51 przez Bogusław Korzeniowski

Ponieważ obecnie obydwa modele są oryginalnymi sylwetkami, które za niewielkie pieniądze kupują młodzi ludzie, warto przybliżyć co – oprócz ekstrawaganckiej sylwetki - otrzymają.

Obydwa pojazdy zostały zaprojektowane z myślą o użytkowniku europejskim (Nissan produkowany jest w Wielkiej Brytanii, a Ford w Hiszpanii) i przy opracowywaniu obydwu sugerowano się opiniami przyszłych odbiorców. Wydaje się to dziwne, aby odpowiadający na pytania udzielali aż tak różnych odpowiedzi, ale modele reprezentują dwa zupełnie odmienne style nadwoziowe.

Ford Ka jest pojazdem o oryginalnych, niespotykanych dotychczas liniach karoserii (jedyną innowacją w tym zakresie był Twingo). W rzucie bocznym przypomina nieco Volkswagena garbusa, ze względu na ostro pochyloną ścianę tylną i „garbatą” pokrywę silnika. Uwagę zwracają również ogromne drzwi, których otwarcie pozwala nie tylko wygodnie zasiąść za kierownicą, ale również bez większych problemów zająć miejsce na tylnej kanapie. Jeszcze bardziej oryginalnie wyglądają przednia i tylna partia nadwozia. Z przodu głównym punktem uwagi są ogromne oczy, zajmujące kilkadziesiąt centymetrów błotnika, i potężny zderzak w kolorze czarnym. Zderzak ten jest integralną częścią nie tylko ze spojlerem przednim, ale również z czarnymi osłonami bocznymi umieszczonymi na błotnikach. Podobnie niekonwencjonalnie wykonano tylną partię nadwozia. Także tutaj najbardziej eksponowanymi elementami są czarny, nielakierowany zderzak i światła. Takie ekstrawaganckie projekty mają zazwyczaj jedną wadę: zmniejszają aerodynamikę. Ponieważ opływ powietrza  nie zależy jedynie od zaokrąglonych kształtów, ale również od  proporcji nadwozia, duże kąty pochylenia ściany tylnej  mają bardzo niekorzystny wpływ na jego wartość. W przypadku Forda Ka  współczynnik Cx będący wyznacznikiem „doskonałości aerodynamicznej” wynosi 0,36.

Drugą, bardziej odczuwalną dla użytkownika, wadą wynikającą z pochylenie klapy tylnej jest niewielka przestrzeń bagażowa (zaledwie 186 litrów),  której dodatkowym minusem jest niekorzystny dostęp. Ponieważ światła tylne są mocowane do błotników,  dolna krawędź bagażnika jest wysoko, a  odległość między światłami (gdzie krawędź przebiega nad samym zderzakiem) jest bardzo mała.

Nissan Micra nie posiada tak oryginalnej karoserii jak Ka, ale jest to spowodowane mniejszym zaangażowaniem projektantów w stylistykę, a większą dbałością o funkcjonalność karoserii. Także w tym  modelu zastosowano gładkie i zaokrąglone kształty zewnętrzne, ale brak w nim  przykuwających uwagę szczegółów jak ogromne lampy czy zderzaki.  Jednak nie mniejszą wagę niż  inżynierowie Forda przykładano do dobrej widoczności (duże przeszklenie nadwozia) i odpowiedniego usytuowania nowoczesnych reflektorów o dużym polu oświetlania, oraz świateł tylnych wkomponowanych w powierzchnię pasa. Jedyną ekstrawagancją na jak pozwolili sobie styliści Nissana jest wypukła okrągła lampka kierunkowskazu doskonale komponująca się z całą sylwetką. Także pod względem dostępu do wnętrza Micra nie pozostaje  w tyle, a nawet przewyższa Forda. Oferuje bowiem nie tylko wersję trzy-, ale i pięciodrzwiową, w której pasażerowie tylnej kanapy mogą zajmować miejsce bez zmuszania siedzących z przodu do chwilowego wyjścia z pojazdu. Atutem jest także obszerniejszy bagażnik (206 litrów) i doskonały dostęp do przestrzeni bagażowej dzięki obniżeniu krawędzi do samego zderzaka.

Wizualnie Nissan przegrywa jednak z konkurentem: bryła nadwozia jest to typowy maluch jakich wiele produkowanych jest na całym świecie. Karoseria mimo dobrej aerodynamiki (współczynnik Cx wynosi 0,35 czyli mniej niż w Ka) harmonijnych kształtów i wygodzie pięciu drzwi, nie ma elementów mogących przykuć uwagę i przekonać niezdecydowanych, że to właśnie ten „jeden jedyny” wymarzony model.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Mazda 6. Typowe usterki. Poradnik kupującego.
brak komentarzy
Aktualności
Pół miliona fordów z silnikiem EcoBoost
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.