x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Skoda Rapid kontra Citroen C-Elysee, kto jest lepszy?

01.07.2013, 10:07 przez Bogusław Korzeniowski

Kompaktowy hatchback z dużymi drzwiami tylnymi unoszonymi z szybą jest ideałem użyteczności pojazdu.

Po pierwsze, jego wymiary są optymalnym kompromisem między wygodą poruszania w mieście (parkowanie, przejazd przez uliczki o szerokości ograniczonej parkującymi samochodami), a jazdą na rodzinne wyprawy weekendowe lub wakacyjne. Niezaprzeczalnym atutem modelu jest także użyteczność przestrzeni bagażowej. Po otwarciu tylnej klapy i złożeniu foteli drugiego rzędu, mamy bowiem ogromną przestrzeń ładunkową, dzięki czemu przez chwilę nasz miejsko-wycieczkowy model może być traktowany jako wersja do przewozu lekkich przedmiotów wielkogabarytowych.

Jedynym minusem karoserii typu hatchback jest stylizacja, która może mieć charakter wskazujący na użytkowość wnętrza i przestrzeni bagażowej, albo też na sportowe DNA. Typowym przykładem potwierdzającym to spostrzeżenie są Chevrolet Cruze hatchback i Opel Astra IV, które powstały na tej samej platformie, ale mają odmienną stylizację i użyteczność.

Czy można pokusić się, by kompakt był reprezentacyjny?

Atutem wersji kompaktowych jest także cena znacznie niższa niż samochodów segmentu D. Jednakże jest jedna cecha, która wyraźnie odróżnia modele segmentu C od D - to prestiżowa sylwetka. W przypadku większych modeli zadbano bowiem, aby sylwetka modelu miała bardziej ekskluzywną, prestiżową linię nadwozia. Ponieważ, jak wspomniano  powyżej, kompakty są znacznie tańsze od wersji dużych, pokuszono się o budowę modelu, który będzie miał walory tańszego samochodu kompaktowego (mniejsza karoseria, gorsze wykończenie wnętrza), ale równocześnie oferującego prestiżową sylwetkę. Modele takie są bardzo popularne na rynkach rozwijających się, gdzie jeden samochód musi spełniać walory pojazd rodzinnego, prestiżowego i jednocześnie taniego. Właśnie dla zaspokojenia potrzeb takich klientów postały kompakty sedan. Porównaliśmy dwa takie modele: Citroena C Elysee i Skodę Rapid.

Oczywiście, stylizacja karoserii jest sprawą gustu, więc moje spostrzeżenia mogą być całkowicie różne od spostrzeżeń czytelników. Ja zaś uważam, że stylistycznie ładniejszym samochodem jest Citroen. Z boku przemawia za tym wyraźniejsza linia przetłoczenia nad klamką ze stylistycznym nawiązaniem do świateł tylnych, wizualne nachylenie tylnego słupka i zarys szyb bocznych. Z tyłu Citroen ma ładniejszy (dla mnie!) zarys tylnej klapy i zespolonych świateł, oraz usytuowanie tablicy rejestracyjnej. Z przodu zaś, bardziej przemawia do mnie chromowany grill przedni z wyraźnym symbolem marki i delikatnie wyprofilowane reflektory Citroena jak proste światła i czarny grill w Skodzie.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Skoda Rapid Spaceback
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Citroen C3 Picasso - magiczny...
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Gracjan Ulickowski

szkoda szkoda szkoda DAJCIE KARNEOLE ŚWINIAKI!!!

25 lipca 2013 22:35:46 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.