x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Uwaga na nagłe zmiany pogody

03.07.2013, 11:22 przez Bogusław Korzeniowski

Nagłe zmiany pogody mogą dezorientować kierowców. Gdy w czasie podróży intensywne słońce zamienia się w intensywne opady lub odwrotnie, trzeba pamiętać o dostosowaniu prędkości i stylu jazdy do panujących warunków. 

W czasie deszczu kierowcy często instynktownie zwalniają, ale po opadach, gdy wychodzi słońce, dynamicznie przyspieszają, zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Wjechanie w kałużę może na chwilę drastycznie ograniczyć widoczność, a nawet doprowadzić do akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego – dodaje.

Podstawową zasadą przy nagłych zmianach pogody jest: zwolnij. Zmniejszona prędkość pozwoli kierowcy zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych.

Gdy słoneczna pogoda nagle zamienia się w deszczową:

  • zwolnij
  • zjedź na prawy pas, gdy podróżujesz drogą wielopasmową
  • zwiększ odległość do poprzedzającego samochodu, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie
  • trzymaj obie ręce na kierownicy, gdyż zbierająca się np. w koleinach woda może utrudnić manewrowanie
  • unikaj manewru wyprzedzania; gdy inni kierowcy pomimo panujących warunków wyprzedzają, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby twojego auta i na chwilę można zupełnie stracić widoczność.

Nie wolno zamykać oczu lub wykonywać nagłych ruchów kierownicą w sytuacji, gdy ochlapie nas woda spod kół innego auta. Gdy kierowca uważnie obserwuje ruch na drodze, wie, kiedy może nastąpić taka sytuacja i dzięki temu nie powoduje ona niebezpiecznych reakcji – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Gdy deszczowa pogoda nagle zamienia się w słoneczną:

  • zwolnij, pozwól, aby wzrok przyzwyczaił się do nowych warunków
  • załóż odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne, gdyż promienie słoneczne mogą oślepiać, odbijając się od mokrych powierzchni
  • ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże lub je omijaj, gdy jest to bezpieczne
  • pamiętaj, że powierzchnia drogi może jeszcze długo pozostać mokra i istnieje ryzyko poślizgu.

()

Podobne artykuły

Porady
Początek wakacji to planowanie drogi
brak komentarzy
Porady
Zanim dojedziesz do miejsca wypoczynku……
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.