x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Fiat - czy nadszedł koniec tanich samochodów?

07.07.2013, 13:32 przez Bogusław Korzeniowski

Powszechne znane powiedzenie mówi, że „kto nie idzie naprzód, ten się cofa”. Ta prawda zarysowała się ostatnio w motoryzacji.

Kiedy na początku roku rozmawiałem z dyrektorem handlowym Fiat Auto Poland, Markiem Kiszem, na temat sytuacji Fiata w Polsce (cały wywiad w tekście Fiat nie odpuszcza polskiego rynku ) ten powiedział mi:

Koncentrujemy się na sprzedaży wszystkich marek w ramach Grupy Fiat – Chrysler , jak również na utrzymaniu przychodów ze sprzedaży na poziomie niezmienionym do roku ubiegłego. Nasz plany na ten rok to sprzedać  jak najwięcej samochodów osobowych i dostawczych, ale nie będziemy za wszelką cenę walczyć o każdy procent udziału w rynku. Dużo ważniejsze są dla nas satysfakcja i zadowolenie Klientów. 

5-go lipca, przy okazji premiery Fiata 500L, wróciłem do rozmowy z dyrektorem Kiszem. Ten potwierdził, że nadrzędnym celem jest zapewnienie dochodowości w prowadzonej działalności handlowej, a jak zauważył zysk jest tylko wtedy, gdy różnica między sprzedażą i zakupem (produkcją) jest większa niż zero. Gdy jest zero, to jest to działalność charytatywna, nie handlowa. Oznacza to, że lepiej sprzedać kilkanaście tysięcy samochodów z zyskiem, niż ponad sto tysięcy ze stratą.

Nic więc dziwnego, że grupa Fiat - Chrysler jako koncern globalny podejmuje działania adekwatne do warunków na świecie, dostosowując się z ofertą w możliwie jak najlepszy sposób do aktualnej sytuacji na poszczególnych kontynentach. W prezentowanych danych odnośnie zysków grupy na poszczególnych kontynentach, Europa nie wypada zaś najlepiej. Stąd też koncentracja na ofercie produktowej, która gwarantuje największy zysk. W Polsce największym zysk (prawie 50%) uzyskiwany jest ze sprzedaży modeli dostawczych. Dużą rolę w zysku firmy w Polsce zaczyna także odgrywać coraz silniejsza pozycja Jeep’a. Mało kto wie bowiem, że Jeep Grand Cherokee jest najchętniej kupowanym luksusowym SUV-em w Polsce i pozostawił w tyle Mercedesa ML, czy BMW X5. Tutaj więc, a także w nowych segmentach (jak chociażby 500L Treking), a nie w popularnych do tej pory maluchach są największe nadzieje Fiata.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Fiat Freemont – trzy oblicza, czyli dla każdego coś miłego
3 komentarze
Aktualności
Fiat nie odpuszcza polskiego rynku
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

autor

170 000 tys. samochodow ? To po ile bedzie ? po 10 na glowe ?

9 lipca 2013 00:23:22 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.