x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Mercedes B W246

29.05.2012, 09:46 przez Bogusław Korzeniowski

Mercedes klasy B poprzedniej generacji to jeden z modeli, które najbardziej mnie zaskoczyły. Pierwsze spotkanie z modelem zaowocowało wprawdzie stwierdzeniem „Mercedes Be...”, ale kilkakrotne użytkowanie zmieniło jednak ten pogląd. A jak będzie z nową „Klasą B”?

Kiedy w roku 2005 wsiadłem po raz pierwszy do Mercedesa B uznałem, że jest to konstrukcyjny żart. Model nie przypominał bowiem ani limuzyn gwarantujących styl, prestiż i komfort, ani małego „modelu A” bardzo praktycznego w ruchu miejskim. Tym samym nie odczułem sympatii do modelu. Jednakże kolejne testy i przejechane w różnych warunkach kilka tysięcy kilometrów zmieniły moje postrzeganie. Pozycja kierowcy okazała się komfortowa i doskonale sprawdziła się na trasach (brak zmęczenia), jak i w mieście (lepsza widoczność podczas parkowania), a ponadto przy długości 430 cm, pojazd gwarantował dla pasażerów i bagażu ilość miejsca jak modele Renault Laguna, VW Passat czy Opel Vectra.

Od następcy Klasy B wiedziałem więc czego oczekiwać więc podczas premiery jesienią 2011 w Wiedniu szukałem tych atutów i nie zawiodłem się. Jednakże dopiero używanie pojazdu przez kilka dni pokazało jego prawdziwe oblicze.

Mercedes B W246: Karoseria – deja vu

Pierwsze spojrzenie na karoserię szybko pozwala sprecyzować jaki to model. Zarys bryły, kształt i wielkość są bowiem bardzo zbliżone do poprzednika. Jednakże dokładniejsza analiza wykazuje dość duże różnice. Po pierwsze nadwozie (mimo podobnej były) zmieniło swe proporcje - długość została zwiększona o 12 cm, a wysokość obniżona o 5 cm. Po drugie zaś, nie jest to już prosty min van, jakim była dotychczasowa klasa B. Nowa Klasa B to typowy Sports Tourer Mercedesa (czyli model podobny do Klasy R), a przekonują o tym: szeroki wlot powietrza, charakterystycznie zadarta linia bocznych szyb, czy mocno zaakcentowane nadkola oraz masywny tył.

Mimo tych elementów sugerujących maksymalną wielkość, postarano się o aerodynamiczną lekkość jaką nadają: maska łagodnie przechodząca w słupek A, linia dachu harmonijnie łącząca się ze spojlerem dachowym, czy dopracowane detale przednich lamp i boczne przetłoczenia. Ciekawostką jest uzyskany współczynnik oporu powietrza Cx = 0,26. Jest to znacznie lepsza wartość niż u wielu konkurentów, a w przypadku opcjonalnego pakietu ECO, współczynnik może wynieść 0,24, czyli przewyższa pod względem aerodynamiki nawet Klasę E Coupé! Jednakże efektowny zarys karoserii to jedno, a wielkość wnętrza (którą poprzednia Klasa B zjednała mą sympatię), to drugie.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Mercedes B W245 - typowe usterki, poradnik kupującego
brak komentarzy
Premiery
Atak na podium, czyli Mercedes A
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.