x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Fiat Croma II. Typowe usterki. Poradnik kupującego

17.07.2013, 11:59 przez marta

Jednostki benzynowe są dość paliwożerne (minimum 10l / 100 km) i lubią dodatkowo zużywać olej. Jednostka 2.2l (oryginalnie produkowana przez Opla) miewała problemy z łańcuchem rozrządu (uszkodzenie napinacza), a awarie osprzętu zdarzają się w niej znacznie częściej, niż w mniejszym silniku.

Fiatowskie silniki z rodziny Multijet wiele osób uważa z kolei za jedne z najlepszych silników diesla na rynku. Są dość trwałe, ale trzeba się liczyć w nich (zazwyczaj po przejechaniu minimum kilkudziesięciu tysięcy kilometrów) z wymianą turbosprężarki, koła dwumasowego czy też wtryskiwaczy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że części te są o wiele tańsze, niż w przypadku innych producentów (ceny dwumasowych kół zamachowych zaczynają się od 1100 zł, nową turbosprężarkę można kupić za niecałe 3000 zł, uszkodzoną można także regenerować, tak samo, jak wtryskiwacze, co znacznie zmniejszy koszta napraw).

Najwięcej problemów sprawi silnik wysokoprężny o pojemności 2.4l, który jest standardowo wyposażany w filtr cząstek stałych. To generować będzie szereg problemów, albowiem filtr będzie się szybko zapychać podczas jazdy po mieście i na krótkich dystansach, a włączające się w najmniej spodziewanym momencie oczyszczanie filtra może niejednokrotnie spowodować kompletne jego uszkodzenie (przykładowo może się ono włączyć, gdy kierowca stoi w korku). Filtr będzie trzeba też wymienić (najczęściej po przejechaniu ok. 150 – 180 tysięcy km), co pociągnie za sobą wydatek od pięciu do ośmiu tysięcy złotych.

Filtry cząstek stałych pojawiły się także w niektórych silnikach 1.9. Ratunkiem dla kieszeni może okazać się renowacja filtra w specjalistycznym warsztacie, co pomoże przedłużyć jego życie i co kosztuje ok. 800 zł.

W automatycznych skrzyniach biegów dochodzi do uszkodzenia sterownika hydraulicznego. Naprawa kosztuje około trzech tysięcy złotych.

Zawieszenie tego auta nie grzeszy trwałością: najszybciej psują się łączniki stabilizatorów (od 35 zł), gumy stabilizatorów i tylne tuleje górnych wahaczy.

Typowym problemem tego samochodu są uszkodzenia przekładni kierowniczej. Uszkodzeniu najczęściej ulegają łączniki, montowane pomiędzy kolumną kierownicy a przekładnią. Trzeba liczyć się z wydatkiem ponad tysiąca złotych za taką naprawę. Ceny nowych przekładni zaczynają się od 1500 zł.

Zdarzają się awarie centralek sterujących pracą silnika. Powoduje je uszkodzenie dolnej osłony silnika (centralki znajdują się w nadkolach). Zdarzały się także uszkodzenia stacyjek.

Trzeba uważać na korozję. Wiele osób wspomina jedynie o tym, że rdza atakuje tylko elementy układy wydechowego, a pozostałe części auta są świetnie zabezpieczone przed rdzą. Tymczasem okazuje się, że w wielu egzemplarzach rdza atakuje podłogę i progi od wewnątrz. Można jedynie pochwalić zabezpieczenie nadwozia.

Na co jeszcze narzekali właściciele Fiata Cromy II? Denerwowały ich problemy z błędnymi komunikatami komputera pokładowego, problematyczna wymiana żarówek, awarie zamka tylnej klapy oraz trzeszczenie plastików we wnętrzu kabiny.

Michał Lisiak

Podobne artykuły

Aktualności
Fiat - czy nadszedł koniec tanich samochodów?
1 komentarz
Aktualności
Nowy Fiat 500L Trekking
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.