Skoda Fabia I - początek sukcesów

17.07.2012, 17:03 przez konrad

Skoda Fabia to auto niezwykle popularne wśród polskich kupujących. Auto od chwili wejścia do sprzedaży cieszyło się wielkim powodzeniem w polskich autosalonach, ciągle lokując się na szczytach sprzedaży.

Dużej części osób samochód przypadł do gustu ze względu na urodę i dobre opinie. Dla innych była to po prostu znacznie tańsza wersja Volkswagena i to było głównym powodem zakupu auta. Oczywiście wśród kupujących były też osoby, które chciały wymienić wysłużoną Felicję na nowy model. 

Skoda Fabia I wjechała do salonów w 1999 roku, Produkowano ją do 2007 roku, kiedy to zastąpiła ją Fabia II. Auto było dostępne w trzech wersjach nadwozia – jako ładny i bardzo zgrabny hatchback, jako całkiem niezłe kombi (często wykorzystywane przez przedstawicieli handlowych) i jako paskudny, niezgrabny sedan, który był stworzony niejako na siłę (tak przynajmniej wygląda). W 2004 roku Fabia przeszła facelifting. Zmieniono kształt przedniego zderzaka oraz kształt atrap wlot powietrza, wprowadzono nowe obręcze kół i wzory kołpaków, zmieniono także kształt kloszy tylnych lamp. Facelifting obejmował także wprowadzenie nowej wersji wyposażenia i nowych silników.

W samochodzie montowano trzy rodzaje skrzyń biegów. Najpopularniejsza to oczywiście pięciobiegowa skrzynia manualna. Można jednak znaleźć nieliczne auta ze skrzynią sześciobiegową manualną oraz automatyczną czterobiegową (głównie w wersji z silnikiem 1.4 75KM). W najtańszych wersjach auta montowano najmniejszy silnik 1.0 o mocy 50KM. Przy takim napędzie trudno liczyć na większą dynamikę. 

Równie słabe, a na dodatek wcale nie oszczędne okazały się w praktyce silniki trzycylindrowe 1.2 (54 i 64KM). Najlepiej jeśli chodzi o moc i dynamikę z autem daje sobie radę silnik 1.4 w wersji od 75KM wzwyż (60, 68, 75, 80 i 100KM). W silnikach 1.4 dochodzi do częstego uszkodzenia łańcucha rozrządu (nawet co 15 – 20000 kilometrów) i pękania uszczelek pod głowicą, co wiąże się z bardzo drogą naprawą. 

Słaby łańcuch rozrządu to także wada jednostek o pojemności 1.2. 

W Fabii I montowano także silniki wysokoprężne. Były to silniki 1.4TDI (70, 75 i 80KM), 1.9TDI (100 i 130KM) oraz 1.9SDI o mocy 64KM. Najmniej awaryjny z nich to silnik 1.9SDI, ale znów jest to silnik odczuwalnie za słaby dla tego auta. Pozostałe jednostki wysokoprężne mogą przysporzyć nerwów bardzo drogimi awariami pompowtryskiwaczy czy też turbosprężarek. Awarie te zresztą są charakterystyczne dla wszystkich modeli grupy VW wyposażanych w te silniki. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.