Skoda Octavia I - Typowe usterki

17.07.2012, 17:07 przez konrad

Wiele problemów sprawić mogą silniki diesla, montowane w Octavii I. Najmniej problemów sprawi silnik 1.9SDI, ale ma on wyczuwalnie mało mocy. Jednostki TDI za to mogą powodować wiele problemów, charakterystycznych dla wszystkich aut grupy VW Audi. Są to tak znane i niestety kosztowne awarie jak zatarcia turbosprężarki, awarie przekaźnika świec żarowych czy psucie się koła dwumasowego. Do tego w Skodach dochodzi jeszcze możliwość awarii modułu sterującego przepustnicą. Często psują się także przepływomierze. 

Silniki w montowane w Octavii I mogą jeszcze nieprzyjemnie zaskoczyć awarią uszczelki pod głowicą. Kierowcy poza tym narzekają na niskie zamocowanie silnika w tym aucie. To powoduje, że wielu z nich uszkadza nisko zawieszone miski olejowe. Przy zakupie używanej Skody Octavii I koniecznie trzeba sprawdzić stan skrzyni biegów pod kątem wyciekania z niej oleju. Powodem są odpadające nity, a awaria dotyczy przede wszystkim samochodów z pierwszych lat produkcji. 

Kolejna, poważna sprawa, to wyciek oleju z przekładni kierowniczej. To również jedna z częstszych awarii w tym aucie, spowodowana złym stanem gum uszczelniających. Nie dość, ze z maglownicy wycieka olej, to jeszcze można spodziewać się dostawania się wody do jej wnętrza na skutek fatalnych uszczelek. 

To oczywiście jest powodem korozji, która doprowadzi przekładnię do takiego stanu, że niemożliwa będzie jej regeneracja. Pomoże tylko kupno nowej. Zazwyczaj większość aut słabo radzi sobie z polskimi drogami. W Skodzie Octavii I sytuacja jest na tyle dobra, że najczęściej zużywają się jedynie łączniki stabilizatora i gumowo metalowe tuleje. Pozostałe elementy zawieszenia są dość trwałe, co jest wielkim plusem tego samochodu. 

Niestety, auto dostając plus za zawieszenie, otrzyma bardzo duży minus za jakość wiązek elektrycznych. Te po prostu gniją, a jednym z bardzo wrażliwych miejsc są wiązki znajdujące się w przednich drzwiach auta. Przegniłe wiązki powodują szereg awarii systemów elektrycznych w samochodzie. Nie działają elektryczne podnośniki szyb i centralny zamek samochodu. Sporym finansowym problemem jest także często występujące w tym aucie pękanie przedniej szyby. Szyby pękają najczęściej od dołu a powodem tego stanu są duże naprężenia. Ciekawostką jest fakt zaobserwowany przez użytkowników tych aut, że zastosowanie zamiast oryginalnej szyby zamiennika całkowicie rozwiązuje problem. 

Michał Lisiak

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.