x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowy Mercedes-Benz GLA: kompaktowy multitalent

14.08.2013, 18:31 przez Bogusław Korzeniowski

Mercedes-Benz GLA na nowo odkrywa definicję kompaktowego SUV-a. Dynamicznie opakowany i pełen energii, doskonale radzi sobie zarówno w mieście, jak i z dala od utartych szlaków.

Jako pierwszy z gamy pięciu SUV-ów z gwiazdą, GLA otrzyma kolejną generację napędu na obie osie 4MATIC z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego. Najoszczędniejsza wersja 200 CDI będzie średnio zużywać zaledwie 4,3 l ON/100 km. Oficjalna premiera modelu odbędzie się podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie.

Pierwszy Mercedes-Benz w coraz popularniejszym segmencie kompaktowych SUV-ów jest zwrotny (długość/szerokość/wysokość: 4417/1804/1494 mm), dzielny na nieutwardzonych drogach oraz oszczędny i dynamiczny na asfalcie (współczynnik oporu powietrza Cd = 0,29).

Jako pierwszy SUV ze Stuttgartu, będzie on opcjonalnie oferowany z kolejną generacją stałego napędu na cztery koła 4MATIC z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego.

Jak przystało na codziennego towarzysza, nadwozie GLA kryje wszechstronne wnętrze. Oparcia tylnych foteli można nie tylko całkowicie złożyć, ale i regulować kąt ich pochylenia. Pojemny bagażnik (od 421 do 836 litrów) ma foremny kształt, a nisko położna krawędź załadunku oraz szeroka tylna klapa (na życzenie - sterowana elektrycznie) ułatwia wykorzystanie przestrzeni.

Światowa premiera GLA nastąpi podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych (IAA) we Frankfurcie (10-22 września br.). Przyjmowanie zamówień na nowy model dealerzy rozpoczną w listopadzie br.; w salonach auto pojawi się na początku 2014 roku.

Design: precyzja i pewność siebie

Zmysłowe kształty wyrazem nowoczesnego luksusu - oto hasło przewodnie projektantów GLA. Wyraziste kontury i płynne powierzchnie tworzą fascynujący efekt, a jednocześnie jasno komunikują technologiczne zaawansowanie. Połączenie tradycji, awangardy i progresji symbolizują podstawowe elementy designu, w tym trójramienna gwiazda, różniąca się w zależności od modelu. Każdy Mercedes jest natychmiast rozpoznawalny, każdy ma jednak swój własny, indywidualny charakter. Tak jak GLA.

Jego wygląd emanuje siłą i spokojem. Przebojowe geny SUV-ów ze Stuttgartu zyskały tutaj młodzieńczą oprawę - szerokie wloty powietrza oraz muskularne przetłoczenia pokrywy silnika i nadkola korespondują z ostrymi konturami profilu. Atletyczne proporcje karoserii podkreślają trójwymiarowe tylne lampy i dyfuzor z dwiema końcówkami wydechu, a także obręcze kół w rozmiarze do 19 cali. Relingi dachowe oferowane są w kolorze lśniącej lub polerowanej czerni, a listwa załadunkowa oraz płyta ochronna tylnego zderzaka - z matowym lub błyszczącym wykończeniem.

Emocjonujący wygląd nadwozia ma swoje odbicie w projekcie kabiny. Dobór form, okładzin i kolorystyki oraz precyzja montażu - wszystko odzwierciedla tu jakość charakterystyczną dla Mercedes-Benz. Elementy wykończenia zyskały galwanizowane powierzchnie w metalicznym kolorze, a pas dekoracyjny z aluminiową lub drewnianą okładziną dzieli kokpit na dwie strefy. Zatopione w nim otwory wentylacyjne mogą otrzymać oprawę nawiązującą deseniem do osłon ochronnych karoserii – to opcja zarezerwowana wyłącznie dla GLA.

Bogaty wybór tapicerek i kolorów zapewnia szerokie pole do indywidualizacji wnętrza. Na życzenie dostępne są sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Poza pakietami wyposażenia Style, Urban, AMG i Exclusive w ofercie będzie też pakiet SUV Style, dodatkowo podkreślający rekreacyjny charakter nowego modelu. Jego znakiem rozpoznawczym są przeszycia foteli w kontrastującym kolorze "moccasin".

W wersjach z opcjonalnym pakietem Load Compartment oparcie tylnej kanapy można ustawić pod większym kątem, powiększając przestrzeń bagażową o dodatkowe 60 l.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Mercedes CLA 200 - diabelskie sztuczki
brak komentarzy
Premiery
Atak na podium, czyli Mercedes A
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.