Skoda Superb I - Typowe usterki

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Niemal każda znana marka stara się mieć w swojej ofercie auto z segmentu Premium. Niektóre marki same w sobie kojarzą się z elegancją i wytwornością i tak są postrzegane. 

Inne do tego dążą, choć czasami wychodzą z tego dziwne sytuacje, jak samochód ludowy Premium i auto z kurą w herbie Premium. Niemniej jednak warto docenić starania, zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest udany. A taka jest na pewno Skoda Superb. 

Pomimo aspiracji do grona najlepszych aut na świecie tak naprawdę Skoda Superb niczym wielkim nie wyróżnia się wizualnie. To nadal jakby nieco większy i bardziej dopracowany brat Octavii. Tu jednak musimy rozgrzeszyć projektantów grupy Volkswagen. Nie mogli oni stworzyć taniej konkurencji dla Phaetona czy Passata. Dlatego samochód nie mógł być bardzo atrakcyjny wizualnie. Pomimo tego i tak może się podobać. 

Skoda Superb była produkowana w latach 2001 – 2008. Wytwarzano tylko jeden typ nadwozia – czterodrzwiowy sedan. Konstrukcję auta oparto o płytę podłogową Passata V. W 2006 roku samochód przeszedł kosmetyczny facelifting, w czasie którego zmieniono kształt reflektorów, atrap i tylnych świateł oraz dokonano kilku zmian we wnętrzu samochodu. 

W samochodzie stosowano trzy silniki benzynowe: 1.8T (150KM), 2.0 (115KM) i 2.8 V6 (193KM). Nieco szersza okazała się gama silników wysokoprężnych. W Superb I montowano między innymi słynny diesel 1.9 TDI (100, 105, 115, 130 i 131KM), oraz jednostki 2.0 TDI (140KM) i 2.5 V6 TDI (155 i 163KM). Wszystkie montowane w aucie silniki zapewniają sporą frajdę z jazdy. W przypadku silników diesla najmniej problemów sprawi silnik 1.9 TDI, co oczywiście nie oznacza, że nie będzie problemów w ogóle. Będą (pompowtryskiwacze, turbina, koło dwumasowe), tylko występują rzadziej niż w większych silnikach. Także naprawa zatartej turbosprężarki w silniku 1.9 TDI będzie tańsza, niż w przypadku większych jednostek. Większe silniki niestety będą bardzo drogie w serwisowaniu. Psują się w nich pompowtryskiwacze, pękają głowice, problemy sprawiają wałki rozrządu. W autach tych zapychają się także filtry cząstek trwałych. Do tego jeszcze dochodzą awarie pompy olejowej. Dlatego najmniej kłopotliwym rozwiązaniem może okazać się wybór auta z silnikiem benzynowym, bo to, co uda się przez diesel zaoszczędzić na paliwie, z nawiązką wyda się na bardzo drogie naprawy. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że również turbiny w silnikach benzynowych mogą sprawić problemy. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.