Seat Alhambra I - typowe awarie

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Seat Alhambra I generacji (typ 7M) to auto prawdziwie rodzinne. Podróżować nim wygodnie może nawet siedem osób. To idealne rozwiązanie dla rodziny z kilkorgiem dzieci a nawet dla rodziny trzypokoleniowej. W przestrzennym wnętrzu auta podróżować mogą bezpiecznie i wygodnie zarówno małe dzieci jak i seniorzy. Sylwetka samochodu jest tradycyjna dla tego typu vanów i nie ma w niej nic ani odpychającego, ani zbytnio przyciągającego uwagę. To po prostu wygodne i całkiem niebrzydkie auto. Niestety, trapi je wiele awarii. 

Auto pobiło wszelakie rekordy czasu produkcji jak na zachodnie standardy (produkowanej przez trzydzieści lat Ładzie 2107 nic nie dorówna). Seata Alhambrę I produkowano od 1996 do 2010 roku. W 2000 roku samochód przeszedł nie tylko facelifting, który dokonał korzystnych zmian w wyglądzie, ale także otrzymał nowe silniki oraz zmodernizowane zawieszenie. Samochód produkowano w Portugalii w jednej wersji nadwozia – jako pięciodrzwiowy mini van. . 

Warto wspomnieć o tym, że Alhambra I powstała jako wspólny projekt nie tylko bliźniaczego Volkswagena, ale także i Forda. Dzięki temu Sharan, Alhambra i Galaxy są niemal identyczne pod względem wyglądu. W przypadku Sharana dochodzi jeszcze do korzystania z tych samych silników i wielu podzespołów. 

No właśnie – silniki. Co producent montował pod maską Seata Alhambry I? Silniki benzynowe takie jak 1.8 20V Turbo 150KM, 2.0 o mocy 115KM i 2.8VR6 24V o mocy 204KM. Gama silników wysokoprężnych obejmowała popularne jednostki TDI – 1.9 (90, 110,115, 130 i 150KM) oraz dwulitrowe o mocy 140KM. Z silnikami współpracowały pięcio i sześciobiegowe skrzynie manualne oraz cztero i sześciobiegowe automaty. 

Co można powiedzieć o silnikach stosowanych w Alhambrze? Jednostka 1.8 jest idealna do poruszania się nawet załadowaną Alhambrą, jednostka 2.0 jest nieco słabsza, ale nadaje się do spokojnej jazdy. Jednostkę 2.8 najczęściej stosowano w wersji z napędem na cztery koła i ma ona świetną dynamikę ale i Duzy apetyt na paliwo. Żaden z silników nie jest zresztą oszczędny w tym temacie. W przypadku wszystkich jednostek benzynowych trzeba liczyć się z możliwymi drobnymi awariami zapłonu oraz nieszczelnościami w układzie chłodzenia. W przypadku turbodoładowanej jednostki 1.8 kosztowne problemy może sprawić turbina. 

W przypadku jednostek wysokoprężnych nie jest już tak dobrze. Problemy sprawia szereg elementów, takich jak zacierające się turbosprężarki, przepływomierze powietrza, koła dwumasowe i tak jak w przypadku benzynowców, nieszczelności w układzie chłodzenia. Najbardziej awaryjne są silniki o większej mocy, słabsze wersje 1.9TDI psują się nieco rzadziej, ale znów wyraźnie dają odczuć swoją niemoc w poruszaniu dużym samochodem. Jedynym pocieszeniem jest to, że zastosowana w aucie wersja 2.0 TDI to już nowsza wersja tego katastrofalnego silnika, której na szczęście nie grozi pękanie głowicy. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.