Seat Alhambra I - typowe awarie

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Co jeszcze sprawi problemy w Seacie Alhambrze I? Z pewnością zawieszenie. To jeden ze słabszych elementów samochodu. Najbardziej awaryjne jest przednie zawieszenie. Psują się tuleje wahaczy, łączniki stabilizatorów i mocowania amortyzatorów. Same amortyzatory również nie wytrzymują długo w starciu z polskimi drogami. Tylne zawieszenie też jest podatne na awarie. Tu psują się tylne wahacze oraz górne łożyska kolumn MacPhersona.

Kolejne elementy, które wymagają częstej wymiany w Alhambrze to końcówki drążków kierowniczych, przeguby i ich osłony oraz elementy układu hamulcowego, zwłaszcza tarcze i klocki. Samochód jest duży i ciężki, zatem elementy te są stale poddawane działaniu dużych sił. Wiele problemów sprawia także wyposażenie samochodu. Często psuje się sprężarka klimatyzacji, system ogrzewania postojowego, układ wentylacyjno grzewczy nie jest w stanie sobie poradzić z zaparowywaniem dużych powierzchni szyb i nie pomaga nawet częsta wymiana filtrów przeciwpyłkowych. 

To niestety jeszcze nie koniec. Lista awarii w Alhambrze jest naprawdę długa. Dodać jeszcze trzeba gnijące wiązki kabli zwłaszcza w drzwiach, uniemożliwiające działanie centralnego zamka czy systemów podnoszenia szyb. Często psują się drobne elementy oświetlenia wnętrza. Nerwów mogą przysporzyć psujące się czujniki ABS, wycieki nieszczelnego z układu chłodzenia, o czym wspomniano już przy silnikach, czy też pierwsze oznaki korozji na podwoziu, progach, klapach i układzie wydechowym. W wielu modelach Alhambry nietrudno zauważyć także owoce zbyt długiej siesty pracowników fabryki Seata, objawiające się odpadającymi elementami plastykowymi we wnętrzu auta. 

Michał Lisiak

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.